ATO’da ÇED süreçleri tartışıldı

ATO’da ÇED süreçleri tartışıldı

Enerji Günlüğü - Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri Ankara Ticaret Odası’nda düzenlenen panelde ele alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Ankara Ticaret Odası (ATO) Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi ve Çevre Danışmanlık ve Mühendislik Birliği Derneği (ÇEV-BİR), “ÇED Sürecinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Paneli” düzenledi. ATO Meclis Salonu’nda yapılan panelde ÇED sürecine ilişkin sorunlar ve çözüm yolları masaya yatırıldı.  

ÇED YATIRIMCILARIN KORKULU RÜYASI OLMAMALI

Panelde söz alan ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal: “Tabiat bir denge üzerine yaratıldı. Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için bu dengeyi bozmamak gerekiyor.” dedi. Çevreyi korurken yatırımcıyı bezdirici uygulamalardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Deryal, “ÇED yatırımcıların korkulu rüyası olmamalı. Devletin sanayiciyi ve yatırımcıyı kucaklaması lazım. Yatırımcının teşvik edilmesi, önünün açılması gerekiyor” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış ise konuşmasında 1993 yılında çıkarılan ÇED Yönetmeliği’nin AB ÇED direktifine uyumlu olduğunu söyledi. Yatırımcıların ÇED raporuna uygun çalışmaları halinde sıkıntı yaşamayacaklarını belirten Satılmış, iyi hazırlanmış bir ÇED sürecinin ortalama 5 ayda tamamlandığını bildirdi. Satılmış, yatırımcıların ÇED sürecinde sorun yaşamamak için seçilmiş alanları tercih etmeleri tavsiyesinde bulundu.

YEMİNLİ ÇEVRE DENETİMİ

Çevre Danışmanlık ve Mühendislik Birliği Derneği Başkanı Turgut Babür Sarıfakıoğlu ise Derneğin 2017 hedeflerini anlattığı konuşmasında, üyelerin ekonomik sorunlarını çözmek için kredi temini konusunda KOSGEB ile görüştüklerini anlattı. Yeminli Mali Müşavirlik gibi Yeminli Çevre Denetim firmalarının var olması gerektiğini belirten Sarıfakıoğlu, ÇED raporu kalitesini artırmak istediklerini de sözlerine ekledi.