1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Benzin ve motorinde tavan fiyata son!

Benzin ve motorinde tavan fiyata son!

Enerji Günlüğü - Akaryakıt sektöründe iki ay süreyle uygulanacağı açıklanan tavan fiyat uygulamasının sona ereceği bildirildi.Akaryakıt dağıtımında...

Benzin ve motorinde tavan fiyata son!

Enerji Günlüğü - Akaryakıt sektöründe iki ay süreyle uygulanacağı açıklanan tavan fiyat uygulamasının sona ereceği bildirildi.

Akaryakıt dağıtımında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yaklaşık iki ay önce getirilen tavan fiyat uygulaması yarın itibariyle sona erecek.

Tavan fiyat uygulaması çerçevesinde EPDK tarafından her Salı ve Cuma günleri tavan fiyat açıklaması yapılıyordu.

Tavan fiyat uygulamasının kalkmasının ardından akaryakıtta tekrar serbest fiyat uygulamasına geçilecek.

Dağıtım şirketi ve bayiler fiyatları serbest olarak belirleyebilecek.

EPDK, akaryakıt fiyatlarında bayi ve dağıtım şirketlerinin kâr oranlarını sınırlandırmak için iki ay önce tavan fiyat uygulaması kararı almıştı.

Bu süre boyunca akaryakıt fiyatlarında gerileme yaşanmıştı. Kimi uzmanlar tavan fiyat uygulamasının kalkmasıyla benzin ve motorin başta olmak üzere akaryakıt fiyatlarında artış bekliyor.

Kimi sektör temsilcileri ise fiyatların fahiş bir şekilde artmayacağını, ancak katkılı ürün fiyatlarıyla 'normal' ürün fiyatlarının ayrışacağını söylüyor.

Tavan fiyat uygulaması öncesinde katkılı benzin ve motorinler, normal üründen 8-10 kuruş daha yüksek fiyata satılıyordu.

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINA ZAMEPDK'NIN AKARYAKITTA TAVAN FİYAT UYGULAMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI


Kurumumuz tarafından 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesindeuygulanan tavan fiyata yönelik Basın Açıklaması

Bilindiği üzere, “Ülkemiz petrol piyasasında fiyatların en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa koşullarına göre oluşmadığı” anlaşıldığından, Kurumumuz tarafından 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde 21/03/2014 tarih ve 28948 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 20/03/2014 tarih ve 4927 sayılı Kurul Kararı ile 21 Mart 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Kanun ile belirlenen iki aylık süre için tavan fiyat uygulaması başlatılmıştır.

Bu süre zarfında akaryakıt satış fiyatlarındaki değişimler, esasen dünya petrol piyasalarında oluşan ürün fiyatları ve döviz kurundaki değişimlere göre belirlenmiştir. Kurumumuz tarafından başlatılan tavan fiyat uygulaması ile:

 Rafineri marjı tavanı CIF MED (Genova/Lavera) fiyatının % 1 fazlası,

 Dağıtıcı ve bayi marjlarının toplamının tavanı ise litrede İstanbul Avrupa Yakası için 37 kuruş,

 Ülkemizin diğer bölgelerinde faaliyet gösteren lisans sahiplerinin herhangi bir mağduriyete uğramamasını sağlamak üzere, her bir ilin akaryakıt bayi tavan satış fiyatlarının ayrı ayrı belirlenebilmesi amacıyla, her bir il için nakliye farkları,

belirlenmiştir.

Tavan fiyat uygulamasına yönelik 2 aylık kanuni süre 21 Mayıs 2014 Çarşamba saat 24.00 itibariyle sona erecektir.

Kurumumuz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de kanuni sorumlulukları çerçevesinde piyasada fiyat oluşumlarını titizlikle izleyecek, rafineri, dağıtıcı ve bayi paylarının en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu ile uyumluluk göstermesi hususunu kararlılıkla yakından takip edecektir.


Önceki ve Sonraki Haberler