1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Erdoğan: TANAP`ın TAP`a bağlanması öngörülüyor

Erdoğan: TANAP`ın TAP`a bağlanması öngörülüyor

Enerji Günlüğü - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Şahdeniz sahasındaki payını yüzde on arttıran anlaşmanın önemini vurgulayarak ileride...

Erdoğan: TANAP`ın TAP`a bağlanması öngörülüyor

Enerji Günlüğü - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Şahdeniz sahasındaki payını yüzde on arttıran anlaşmanın önemini vurgulayarak ileride TANAP’ın TAP’a bağlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Şahdeniz Doğalgaz Üretim Sahası ve TANAP Projesi'ne Türkiye'nin ortaklığına ilişkin düzenlenen imza töreni sonrası konuşanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, bölgedeki bu anlaşmaların önemine de işaret ederek, "İleride TANAP'ın TAP'a bağlanması öngörülüyor. Ülkemizle Bulgaristan arasında da bir bağlantı yapılması gereğini de beraberinde getiriyor. Ukrayna da yaşanan olaylar başta olmak üzere ülkeler arası özellikle dayanışmanın önemini bir kez daha gösterdi." dedi.

TÜRKMEN GAZININ DA TÜRKİYE’DEN GEÇMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ

Projenin iki önemli hususuna dikkat çeken Erdoğan, "Bunlardan biri BOTAŞ'ın TANAP boru hattından yüzde 20 olan payının yüzde 30'a çıkarılmış olmasıdır. İkincisi de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın, Şahdeniz sahasındaki payının yüzde 9'dan yüzde 19'a yükselmiş olmasıdır. Böylece Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, ikinci büyük ortak konumuna gedi. İlk aşamada TANAP'ı Şahdeniz sahasının beslemesi öngörülüyor. Bu çerçevede Şahdeniz sahasının ikinci geliştirme aşaması kapsamında üretilecek doğalgazın, 6 milyar metreküplük bölümü ülkemize satılacak. Bu sahadan gelen doğalgazın 10 milyon metreküplük bölümünün de Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması planlanıyor. Hazar Denizi'nin Azerbaycan sahasından elde edilecek doğalgazın da daha sonra bu hatta yönlendirilmesi hedefleniyor. Biz Türkmen gazının da Türkiye üzerinden diğer ülkelere erişmesini temenni ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile doğu-batı enerji koridorunu geliştirdik. Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı Projeleri bu koridorun başarı ile hayata geçirdiğimiz iki unsurudur. Gürcistan'ın da bu projelerin geliştirilmesinde önemli bir role sahip olduğunu burada ifade etmek isterim. Bugün de Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin öngörülen takvim içerisinde hayata geçirilmesi amacı doğrultusunda önemli bir adımın atılmasına hep birlikte şahitlik ediyoruz." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler