1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İşte Türkiye'nin düşük karbon kahramanları!

İşte Türkiye'nin düşük karbon kahramanları!

Enerji Günlüğü - Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) önde gelen elektrik oyuncularından Zorlu Enerji, Bereket Enerji, GAMA Enerji...

İşte Türkiye'nin düşük karbon kahramanları!

Enerji Günlüğü - Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) önde gelen elektrik oyuncularından Zorlu Enerji, Bereket Enerji, GAMA Enerji ve Güriş Grubu'nun da aralarında bulunduğu 19 kuruluşu Düşük Karbon Kahramanı ilan etti. 

Sürdürülebilir üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği (IETA) desteğiyle düzenlenen IV. İstanbul Karbon Zirvesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarını SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın gerçekleştirdiği toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İller Bankası, İzaydaş, belediyeler ve enerji şirketlerinin de aralarında bulunduğu özel sektör oyuncularının temsilcileri katıldı.

Etkinlik kapsamında karbon salımında “cimri” davranarak iklim değişimine karşı mücadelede örnek olan kuruluşlar da Düşük Karbon Kahramanları olarak ödüllendirildi. Karbon emisyonunu azaltan 42 projenin aday olduğu yarışta, 19 kuruluş SÜT-D tarafından ödüle layık görüldü. 2017 Düşük Karbon Kahramanları ödüllerini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can'ın elinden aldı.

DÜŞÜK KARBONLU SANAYİ HIZLANMALI

İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, düşük karbon kahramanı ödülleri hakkında DÜNYA’ya yaptığı değerlendirmede "İklim değişimine karşı mücadele etmemiz için güzelim dünyamız bizden görev bekliyor. Karbon cimrisi kuruluşlar iklim değişimine dirençli dünyamız için önemli” dedi. Türkiye’de sanayinin düşük karbon ekonomisinde daha hızlı ilerlemesi gerektiğinin altını çizen Karaosmanoğlu, şöyle devam etti:

“Bu yıl üçüncü kez verdiğimiz bu ödüller, sadece bugünü değil, yarınını da düşünen, sürdürülebilirlik yönetim stratejisi ile ilerleyen karbon cimrisi şirketlere veriliyor.”

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM KÜLTÜRÜ

Filiz Karaosmanoğlu, düşük karbon kahramanlarının enerji, kimya ve gıda sektörleriyle yerel yönetimlerden çıktığını ifade etti. Karbon Kahramanları’nın, başarılı teknik uygulamalarının yanı sıra karbon azaltımı konusundaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarıyla da öne çıktıklarını vurgulayan Karaosmanoğlu, “Bu kahramanlar SÜT-D’nin sürdürülebilirlik yaşam kültürü kazandırılması eylemine de katkı yaparak paydaş oldular. SÜT-D 2017 Düşük Karbon Kahramanları ile gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

DENİZLİLİ ELEKTRİKÇİLER

SÜT-D tarafından ödül verilen şirketler arasında Türkiye enerji sektörünün önde gelen oyuncuları da yer alıyor. Elektrik sektöründeki en büyük özel sektör oyuncularından Zorlu, Bereket ve Gama Enerji de ödül kazanan markalar arasında yer alıyor. Elektrik oyununun üretim, dağıtım ve satış ayaklarında iddialı oyunculardan Zorlu Enerji ve Bereket Enerji’nin Denizli çıkışlı olması da dikkat çekti.

ATIK YÖNETİMİ BAŞARISI STK’YA ÖDÜL GETİRDİ 

SÜT-D bu yıl bir sivil toplum örgütünü de kendi izleme ve değerlendirmesi ile Düşük Karbon Kahramanı ilan etti. Tüm Atık ve Çevre Yönetimi Derneği (TAYÇED) atık yönetimi ve karbon azaltımı konusundaki öncülüğü ve üstlendiği sözcü rolü ile Düşük Karbon Kahramanı seçildi.

İşte Türkiye’nin düşük karbon kahramanları

- Akiş Grup: İncesu Rüzgar Enerji Santralı ve Yerele Etki Projesi

- Bereket Enerji: Uşak Banaz Arnaz Rüzgar Elektrik Santralı projesi.

- Gama Enerji: LAMAS III-IV Hidroelektrik Santralı Karbon Ticareti ve Sosyal Sorumluluk Projesi.

- Enervis: Tekstil sektöründe atıksu ısı geri kazanımı projesi.

- Ernst Young Türkiye: “Önce Biz Karbon Ayak İzimizi Düşürüyoruz” projesi. 

- Ege Tarımsal Enerji: Pirinadan yeşil mangal kömürü üretimi projesi.  - Samsun Avdan: Dönüşüm Müzesi ile karbon yönetimi bilinçlenmesine katkı projesi.

- Kolza Geri Kazanım: Bitkisel Atık Yağları Topla, Karbonu Azalt Projesi.

- Temiz Enerji Vakfı: Köyde Yeşil Ekonomi Projesi sonuçları.

- Zorlu Enerji: Enerjimiz Çocuklar İçin Projesi ve Zorlu ile Karbon Ayak İzi Kitabı (ölçümlenmiş sonuçlar).

- Shell Türkiye: Atık ısı geri kazanımından yeşil fonlama ile engelli eğitimine destek projesi.

- Vestel Beyaz Eşya: Boyahane pompalarında basınç optimizasyonu ile enerji verimliliği

- Bursa Büyükşehir Belediyesi: Bursa Hafif Yaylı Sistem II. Aşama Projesi ile sera gazı azaltımı.

- Kartal Belediyesi: Sudan Sebep Fidan Dağıtımı Projesi

- İETT: Bilim Hattı Projesi. 

- Halkbank: Geleceğe Enerjimiz Kalsın projesi.

- Sütaş: Çiftlikten sofralara atıktan enerji eldesi uygulaması.

- BD Türkiye: Yaşam bilimleri ve medikal teknoloji operasyonlarında ve değer zinciri boyunca sera gazı emisyonlarını azaltma ve iklim esnekliğini artırma uygulaması.

- Organik Kimya: Türkiye’nin ilk ısıtmalı pres teknolojisini kullanan atıksu arıtma çamuru susuzlaştırma pojesi

Mehmet KARA / Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler