1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Özbekistan ve Rusya nükleer enerji anlaşması imzaladı

Özbekistan ve Rusya nükleer enerji anlaşması imzaladı

Enerji Günlüğü - Özbekistan hükümeti ve Rusya'nın devlet nükleer enerji şirketi Rosatom arasında nükleer enerjinin barışçıl amaçlı kullanımı...

Özbekistan ve Rusya nükleer enerji anlaşması imzaladı

Enerji Günlüğü - Özbekistan hükümeti ve Rusya'nın devlet nükleer enerji şirketi Rosatom arasında nükleer enerjinin barışçıl amaçlı kullanımı için işbirliği anlaşması imzalandı. 

Rusya'nın devlet nükleer enerji şirketi Rosatom, Özbekistan’ın başkenti Taşkent'te gerçekleşen temaslar kapsamında Özbekistan hükümeti ile nükleer enerjinin barışçıl amaçlı kullanımı için işbirliği anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Nodir Otacanov ve Rosatom Başkanı Aleksey Lihaçev tarafından imzalanan anlaşma çerçevesinde Özbekistan'ın nükleer enerji altyapısının oluşturulması, ülkede nükleer enerji santralleri ve araştırma reaktörleri yapımı ve nükleer enerji alanında uzmanlar yetiştirme gibi alanlarda işbirliği yapılacak. Ayrıca Özbekistan'da uranyum yataklarının bulunması ve işlenmesi, radyoaktif izotoplar üretimi ve bunların tıp, sanayi ve tarım alanlarında kullanıma sunulması gibi alanlarda da ortak çalışmalar gerçekleştirilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler