1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Putin: Avrupa aptalca bir çaba içinde

Putin: Avrupa aptalca bir çaba içinde

Enerji Günlüğü - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’nın Rusya enerjisine bağımlılığını azaltma girişimlerini “aptalca” bir çaba olduğunu...

Putin: Avrupa aptalca bir çaba içinde

Enerji Günlüğü - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’nın Rusya enerjisine bağımlılığını azaltma girişimlerini “aptalca” bir çaba olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St.Petersburg’da enerji şirketlerinin yöneticilerinin katıldığı forumda yaptığı konuşmada, bağımlılığın karşılıklı olduğunu vurgulayarak, Avrupa’nın Rusya enerjisine bağımlılığını azaltma girişimlerini “aptalca” bir çaba olduğunu belirtti.

BP BAŞKANI: RUSYA'DAN PETROL ALIMI DURDURULAMAZ

Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltma ile ilgili konuşmaları değerlendiren Putin, “Bu bana göre aptalca. Burada tek taraflı bir bağımlılık asla mümkün değil. Bağımlılık karşılıklı. Dünya ekonomisinin ve enerji sektörünün güvenirliliği ve istikrarı teşvik ediyor.” dedi.

Enerji sektörünün daha verimli ve uygun çalışabilmesi için gereksiz siyasi tartışmalardan uzak kalması gerektiğini ifade eden Putin, güvenilir ve kesintisiz enerji arzının ulusal ve küresel ekonomilerin büyümesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Ukrayna’da yükselen tansiyon ve Rusya’nın Avrupa arzının riske girmesi ve Rusya’nın Çin’le imzaladığı 400 milyar dolarlık anlaşma sonrası Putin’in değerlendirmede bulunması dikkat çekti. Rusya’nın doğalgaz ihracatının yüzde 70’inin Avrupa’ya yapıldığı bilgisini veren Putin, Avrupa pazarında tüketim büyümesindeki yavaşlama ve siyasi riskler nedeni ile Asya Pasifik bölgesine yöneldiklerini ifade etti. 

Önceki ve Sonraki Haberler