1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Türkiye-AB ilişkilerinde Doğu Akdeniz gazı gerginliği

Türkiye-AB ilişkilerinde Doğu Akdeniz gazı gerginliği

Enerji Günlüğü - AB Türkiye'ye, Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmalarını Kıbrıs Türklerinin haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle...

Türkiye-AB ilişkilerinde Doğu Akdeniz gazı gerginliği

Enerji Günlüğü - AB Türkiye'ye, Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmalarını Kıbrıs Türklerinin haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle engelleme amacıyla Türk savaş gemileri tarafından oluşturulan ablukayı sona erdirme çağrısında bulundu. 

Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama çalışmaları, Türkiye ile AB arasında gerilime neden oldu. AB Türkiye'ye Cuma gününden bu yana altı Türk savaş gemileri tarafından uygulanan ablukayı sona erdirme çağrısı yaptı. 

DW'nin haberine göre, Bir AB Komisyonu sözcüsü dün Brüksel'de yaptığı açıklamada, AB'nin Türkiye'yi "iyi komşuluğu tehlikeye sokabilecek davranışlara karşı mesafe almaya" davet ettiğini söyledi. Sözcü, Türkiye'nin AB üyesi devletlerin kendilerine ait hava sahası ve sular üzerindeki egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini belirtti. 

YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Yunan Dışişleri tarafından yapılan açıklamada da, Ankara'nın davranışının "AB üyesi olmak isteyen bir ülkenin tutumuyla uyum içerisinde olmadığının" altı çizilirken, Ankara'nın uluslararası hukuku ihlal ettiği belirtildi. İtalyan hükümeti ve AB'nin de konuyla ilgili olarak bilgilendirildiği bildirildi. 

KIBRISLI TÜRKLERİN HAKLARI İHLAL EDİLİYOR

Türkiye ise sondaj çalışmalarının Kıbrıslı Türklerin rızası olmaksızın yapılmasının Kıbrıs Türklerinin haklarının ihlali olduğuna vurgu yaptı. Türk Dışişleri konuyla ilgili açıklamasında, Güney Kıbrıs'ın "Kıbrıs Adası'nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe saydığı" belirtildi. 

Fransız Total ve İtalyan ENI ortaklığı, Güney Kıbrıs karasuları 6. Parseldeki Kalipso yatağında geçen haftabüyük bir doğal gaz rezervi keşfettiklerini açıklamışlardı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler