1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Üç bakandan istifa, Bayraktar: Başbakan da istifa etmeli

Üç bakandan istifa, Bayraktar: Başbakan da istifa etmeli

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ederken, soruşturmaya konu imar planı değişikliklerinin...

Üç bakandan istifa, Bayraktar: Başbakan da istifa etmeli

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ederken, soruşturmaya konu imar planı değişikliklerinin Başbakan'ın bilgisi dahilinde yapıldığını belirterek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da istifa etmesi gerektini söyledi.

17 Aralık 2013 tarihinde başlayan operasyonlarda oğlu Oğuz Bayraktar'ın da adı geçen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar NTV’de 13:00 ana habere canlı bağlandı. Canlı yayında "Ben müsaadenizle basın açıklaması şeklinde çok kısa ifadelerde bulunmak istiyorum" diyen Erdoğan Bayraktan şunları söyledi:

"17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında şahsımı rencide edecek veya izah edemeyeceğim hiçbir husus yok. Ancak Sayın Başbakan'ın istediği Bakanla çalışmak veya istediği bakanı görevden almak en tabi hakkıdır ve yetkisidir. Fakat 'rüşvetve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyonu yayınlayınız' şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Etmiyorum çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan'ın talimatıyla yapıldı. Bu minval üzere bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için sayın Başbakan'ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletime saygılar sunuyorum." 

GÜLER VE ÇAĞLAYAN DA İSTİFA ETMİŞTİ

Erdoğan Bayraktar'dan saatler önce de İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan istifalarını açıklamıştı. Üç bakanın çocukları da 17 Aralık soruşturmaları çerçevesinde gözaltına alınmış, Bayraktar'ın oğlu Oğuz Bayraktar serbest bırakılırken, Güler'in oğlu Barış Güler ile Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan tutuklanmıştı. 

KÜÇÜK HES'LERE LİSANS VERİLMEMELİ DEMİŞTİ

Çevre ve Şehircillik Bakanı Erdoğan Bayraktar, geçtiğimiz aylarda, yarattığı çevre tahribatı nedeniyle 10 MW'nin altındaki hidroelektrik santrallerine lisans verilmemesi gerektiğini söylemişti. Bayraktar'ın sözleri, devletin HES projeleriyle ilgili lisans başvurularını değerlendirirken, bundan böyle daha ince eleyip sık dokuyacağının işareti olarak değerlendirilmişti. 

Önceki ve Sonraki Haberler