EPDK: Elektrikte tavan fiyat mevsim etkilerini azaltacak

EPDK: Elektrikte tavan fiyat mevsim etkilerini azaltacak

Enerji Günlüğü - EPDK, üreticilerin kaynaklarını doğru yönetebilmeleri, tedarikçilerin mali sürdürülebilirliklerini sağlama ve muhtemel artışların vatandaşa yansımaması için spot elektrik piyasasındaki fiyatlara megavatsaat başına 500 TL’lik tavan getirildiğini açıkladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) yapılan açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK - Kurul) dün aldığı kararla, serbest piyasaya satılan elektrikte tavan fiyatı düşürdüğü belirtildi. Kararın ağır mevsim koşulları ve elektrik enerjisi arz-talep dengesi dikkate alınarak alındığı belirtilirken “Kararın hedefi, fiyatlarda görülmesi muhtemel dalgalanmaların, elektrik tedarikçilerinin mali sürdürülebilirlikleri ile üreticilerin kaynaklarını doğru yönetebilmeleri üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek ve enerji fiyatlarındaki olası artışın vatandaşlarımıza yansımasını engellemektir” denildi. 

Açıklamada, alınan bu kararla Kurul’un hem tüketiciyi, hem tedarikçiyi, hem de üreticiyi fiyatların öngörülemeyecek şekilde yükselip-alçalmasından korumayı amaçlamadığı ve mevsim koşullarının enerji fiyatlarına etkisini azaltmaya çalıştığı kaydedildi. 

FİYATLAR NASIL OLUŞUYOR? 

EPDK’nın açıklamasında, elektrik piyasasının bileşenleri olan Gün Öncesi Piyasası’ndaki ve Dengeleme Güç Piyasası’ndaki saatlik fiyatların serbest piyasa koşulları içerisinde arz-talep dengesine bağlı olarak oluştuğu hatırlatıldı. Söz konusu dengenin oluşmasında, enerji satışı ve alışı gerçekleştiren piyasa katılımcılarının sundukları fiyat tekliflerinin dikkate alındığı, bu bağlamda, piyasadaki saatlik fiyatların rekabetçi koşullarda gerçekleşmesinin öngörüldüğü vurgulandı. 

Fiyat oynak, bağımsız elektrik tedarikçisi zorda 

ALT VE ÜST LİMİTLE SINIRLANDIRILDI

6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nda hedeflendiği şekilde, elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli ve düşük maliyetli şekilde kullanıma sunulabilmesi ile rekabet ortamında özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösteren, mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir elektrik enerjisi piyasasının oluşturulması amacına yönelik olarak piyasadaki oyuncular tarafından sunulan teklifler, alt ve üst limitlerle sınırlandırıldığı kaydedildi. Bu çerçevede, Kurul’un konuya ilişkin son kararıyla, Gün Öncesi Piyasası’ndaki ve Dengeleme Güç Piyasası’ndaki azami fiyat limitinin 06 Ocak 2017 ve 1 Mart 2017 tarihleri arasındaki dönem için 500 TL/MWh olarak revize edildiği hatırlatıldı. 

Borsada elektrik fiyatlarına tavan!