Çağlayan-Etiler arasına yeraltı elektrik kablosu döşenecek

Çağlayan-Etiler arasına yeraltı elektrik kablosu döşenecek

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, İstanbul Avrupa yakasında Kağıthane, Şişli ve Beşiktaş ilçeleri sınırları içerisinde, 380 kV geriliminde ve yaklaşık 6,00 km uzunluğunda yeraltı kablosu döşeyecek.

TEİAŞ Genel Müdürlüğünce yatırım programına alınan 380 kV Çağlayan TM - Etiler TM Yer Altı Kablosu (YAK) projesi ile, İstanbul ili, Kağıthane, Şişli ve Beşiktaş ilçeleri sınırları içerisinde, 380 kV geriliminde ve yaklaşık 6,00 km uzunluğunda 2000 mm2 kesitli yeraltı kablosunun tesisi ve işletmesi planlanıyor. 

Çağlayan TM (Trafo Merkezi) ile Etiler TM (Trafo Merkezi) arasındaki bağlantıyı sağlayacak güzergahın büyük oranda yerleşim alanlarından geçmesi ve bu bölgede havai hat tesis edilmesinin zor olması nedeniyle yeraltı kablo teknolojisi kullanılacak. Proje, Çağlayan TM’den başlayarak Etiler TM’ne bağlanacak olup, tamamı yeraltı kablosu olarak kurulacak. Planlanan proje ile, bölgenin enerji taleplerinin kesintisiz olarak karşılanması ve uzun vadede karşılaşılması muhtemel enerji darboğazının engellenmesi amaçlanıyor. 

27 milyon liralık yatırım programı çerçevesinde İstanbul’un Avrupa yakasındaki sanayileşme ve yeni imar uygulamaları ile beraber mevcut ve önümüzdeki dönemde artan enerji ihtiyacına cevap verebilme ve Kağıthane ilçesinde yer alan Çağlayan Trafo Merkezi ile Beşiktaş ilçesinde yer alan Etiler Trafo Merkezi arasında sistem irtibatını sağlama amacı da güdülüyor.

Proje kapsamında tesis edilecek yeraltı kablosu tamamen imarlı cadde ve sokaklardan geçeceği için herhangi bir kamulaştırma işlemi yapılmayacak.