Enerji Fuarı ICCI’da bir ilk: Diplomatik alan

Enerji Fuarı ICCI’da bir ilk: Diplomatik alan

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin en eski enerji fuarı ICCI Powered by Power-Gen 2018’de ilk kez yabancı konsolosluklar için Diplomatik Alan kurulacak. 

Türkiye’nin en eski ve en büyük enerji fuarı ICCI Powered by Power-Gen (Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı), 2-4 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenecek ICCI 2018’de bir ilke imza atılarak, Türkiye’deki konsoloslukların katılımıyla Diplomatik Alan kurulacak. 

ÜLKELER ARASI İŞBİRLİĞİ İÇİN DİPLOMATİK ALAN 

Diplomatik Alan ile Türkiye’nin yabancı ülkelerle arasındaki enerji işbirliklerinin güçlendirilmesi ve artırılması amaçlanıyor. Başta Brezilya, Hindistan, İran, Japonya, Kore ve Yunanistan olmak üzere pek çok yabancı konsolosluk Ticari Organizasyon Birimleri ile Diplomatik Alan’da olacak. 

İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek ICCI 2018’e 200’e yakın katılımcı firma ve 14 bine yakın ziyaretçi bekleniyor. Enerji sektörünün Avrasya’daki en büyük buluşma noktası kabul edilen ICCI 2018, Deutsche Messe ve Penwell International ortaklığıyla yapılıyor. 

KONFERANS VE İKİLİ GÖRÜŞMELER

ICCI 2018’in, enerji sektörünün Avrasya’daki en önemli buluşma noktası olduğunu belirten Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel şunları söyledi: 

“Enerji talebindeki artış, ileri teknolojili enerji yatırımlarına ihtiyacı arttırıyor. Son dönemde firmaların yatırım finansmanı temininde artan imkânlar da bu alanda bir hareketliliği beraberinde getiriyor. ICCI Powered by Power-Gen, Türkiye’de bu konuların geniş çaplı şekilde ele alınabildiği en güçlü platform. Aynı zamanda konferans ve ikili iş görüşmelerinin bir arada yer aldığı Türkiye'nin tek etkinliği.”

İKİ GÜNDE 200 TOPLANTI 

İkili İş Görüşmeleri alanında ise fuar katılımcıları, tüm dünyadan katılımcılarla bir araya gelme fırsatı bulacak. Geçen yıl Almanya, İran, Çin, Rusya, Tunus, Fransa, Hollanda, İsrail, İtalya, Nijerya, Pakistan, Bulgaristan, Kanada, Irak, Sırbistan ve Suudi Arabistan’dan katılımcıların 200’den fazla toplantı yaptığı İkili Görüşme Alanı’nın 2018’de yoğunluğunu daha da artırması bekleniyor. 

GELECEĞİN ENERJİ LİDERLERİ: GENERATION X

ICCI Powered by Power-Gen kapsamında ilk kez düzenlenecek Generation X programı da, enerji sektörünün gelecekteki liderleri olacak üniversite öğrencilerini bir araya getirmeyi hedefliyor. Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel bu konuda şunları söyledi:

“Enerji sektörünün gelişimi, alternatif enerji kaynakları, enerjinin üretim, iletim ve dağıtımındaki çevreci yaklaşımlar dünyamızın geleceğini belirleyecek. Geleceği konuşuyorsak mutlaka gençleri de işin içine katmalıyız. Bu yıl ilk kez düzenleyeceğimiz ‘Generation X’ programına katılacak üniversite öğrencileri, sektör liderlerini dinleyip onlarla fikirlerini doğrudan paylaşma imkanı bulacak.”

ENERJİ OYUNCULARI ÖDÜL İÇİN YARIŞACAK

Türkiye enerji sektörünün Oscar’ları olarak bilinen ICCI Enerji Ödülleri Töreni’nin yedincisi 2 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul WOW Convention Center’da düzenlenecek. ICCI Enerji Ödüllerini, enerji sektörüne verilen hizmetleri ve yapılan katkıları desteklemek amacıyla düzenlediklerini belirten Gürel şöyle konuştu: 

“Enerji stratejik öneme sahip bir sektör ve bu alanda yapılan tüm yenilikçi çalışmaları destekliyoruz. ICCI Enerji Ödülleri’nin bir diğer misyonu, uzun vadede yapılacak projeleri ve hizmetleri de teşvik etmek. Benzer şekilde, yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımları desteklemeye de büyük önem veriyoruz.”