1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. 26 milyar liralık Botaş`ın Ar-Ge harcaması yok

26 milyar liralık Botaş`ın Ar-Ge harcaması yok

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanlığı şirketlerinden Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (Botaş), 2011 yılında 26 milyar 611 milyon lira (yaklaşık 15...

26 milyar liralık Botaş`ın Ar-Ge harcaması yok

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanlığı şirketlerinden Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (Botaş), 2011 yılında 26 milyar 611 milyon lira (yaklaşık 15 milyar dolar) satış geliri elde etti. Şirketin aynı dönemde araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamaları ise '0' lira oldu. Şirket, son 5 yıl içinde hiç Ar-Ge harcaması yapmadı. Uzmanlar, çok sayıda ulusal ve uluslararası petrol ve doğalgaz projelerinde yer alan Botaş'ın mutlaka Ar-Ge faaliyetlerinde bulunması gerektiğini ifade ediyor. Botaş'ın 2011 yılı Ayrıntılı Gelir Tablosu'nda, Araştırma ve Geliştirme Giderleri başlığı altında '0' lira bilgisine yer verilirken, şirket konuyla ilgili soruları cevapsız bıraktı.

Uzmanlar, Botaş'ın mutlaka Ar-Ge çalışmalarını gündeme alması gerektiğini belirtiyor. Kamu şirketinin uluslararası rakiplerine bakıldığında önemli farklılıklar olduğuna dikkat çeken uzmanlar, "Doğalgaz pazarı büyüyor. Botaş mutlaka Ar-Ge çalışmalarını başlatmalı; bunun için hukuki mevzuat, teknik altyapı gibi ne tür bir çalışma gerekiyorsa bir an önce yapmalı." görüşünü dile getiriyor. Son dönemde birçok uluslararası proje geliştirildiğine işaret eden uzmanlar, Botaş'ın bu projelere ancak mevcut altyapısını daha verimli hale getirerek dahil olabileceğini kaydediyor. "Verimlilik, elektronik bültenler, müşteri davranışları, ileriye yönelik projeksiyonlar, otomasyon başlı başına Ar-Ge çalışma konularıdır. Bunlar gündeme alınarak Ar-Ge başlatılabilir." diyen uzmanlar, son dönemde Türkiye doğalgaz piyasasının hareketlendiğini, sadece mevcut kullanılan elektronik bültenin yenilenmesinin bile başlı başına Ar-Ge konusu olduğunu ifade ediyor.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler