1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. 39 santrale 236 milyon TL kapasite desteği

39 santrale 236 milyon TL kapasite desteği

TEİAŞ, Haziran’da piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 39 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline toplam 236 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

39 santrale 236 milyon TL kapasite desteği

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, Haziran’da piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 39 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline toplam 236 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2020 yılı Haziran ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 45 elektrik üretim santralinden 39'una Haziran ayı için toplam 236 milyon TL ödeme gerçekleştirilecek. 

EN YÜKSEK ÖDEME YERLİ KÖMÜR YAKAN TERMİK SANTRALLERE

En yüksek ödeme 15 milyon 32 bin 954,11 TL ile Soma Termik Santral Elektrik Üretim'e yapılacak. Bu şirketi, 14 milyon 353 bin 456,19'ar TL ödemeyle Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret ve Yatağan Termik Enerji Üretim izliyor.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler