1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. ABB, en büyük elektrik nakil hizmetini Almanya'ya sunacak

ABB, en büyük elektrik nakil hizmetini Almanya'ya sunacak

Enerji Günlüğü – Kuzey Denizi rüzgar santrallerinde üretilen elektriğin Almanya şebekesine bağlantısını ABB gerçekleştirecek.İsviçreli elektrik...

ABB, en büyük elektrik nakil hizmetini Almanya'ya sunacak

Enerji Günlüğü – Kuzey Denizi rüzgar santrallerinde üretilen elektriğin Almanya şebekesine bağlantısını ABB gerçekleştirecek.

İsviçreli elektrik ve otomasyon teknolojileri grubu ABB, Hollanda-Alman iletim şebeke operatörü Tenne T'nin düzenlediği 1 milyar dolar değerinde açıkdeniz (offshore) rüzgar santralleri güç bağlantısı ihalesini  kazandı.

ABB tarihindeki en büyük elektrik nakil hizmeti olan bu hizmet 900 MW'lık dünyanın en büyük açıkdeniz yüksek voltajlı doğrudan akım sistemi HVDC ile gerçekleştirilecek.

Böylece 1.5 milyondan fazla evin elektrik ihtiyacı temiz enerji ile sağlanmış olacak. Ayrıca yılda üç milyon tondan fazla karbondioksit salımı da önlenmiş olacak.

Halihazırda 27 GW'dan fazla rüzgar enerjisi kurulumuna sahip olan Almanya enerji ihtiyacının yüzde 8'ini rüzgardan karşılıyor ve 2020 yılına kadar bu oranı iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler