1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Akaryakıt depolarına sıkı takip

Akaryakıt depolarına sıkı takip

Enerji Günlüğü - Akaryakıt şirketleri, 1 Ocak 2018 itibarıyla tank izleme sistemleri üzerinden veri iletimine başlayacak. Böylece tanklardaki petrol...

Akaryakıt depolarına sıkı takip

Enerji Günlüğü - Akaryakıt şirketleri, 1 Ocak 2018 itibarıyla tank izleme sistemleri üzerinden veri iletimine başlayacak. Böylece tanklardaki petrol miktarı anlık olarak izlenecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Stok İzleme Sistemine İlişkin Usul ve Esaslar hakkında aldığı kurul kararını Resmi Gazete'de yayımladı.

Buna göre, pompa satışları otomasyon sistemleriyle anlık takip edilen akaryakıt şirketleri, depolarındaki akaryakıtın da anlık takibi için tank izleme sistemlerini kuracak ve 1 Ocak 2018’den itibaren veri iletimine başlayacak. Sistem üzerinden elde edilen günlük verilere EPDK’nın yanı sıra Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı gibi kurumlar da erişebilecek. Böylece şirketlere ilişkin gerekli incelemeler daha hızlı şekilde sonuçlandırabilecek.

Tank izleme sistemi mevcut olan ve veri aktarımı aşamasına gelen akaryakıt şirketleri, web servisleri aracılığıyla 1 Ekim 2017 itibarıyla deneme amaçlı veri iletimine başlayacak.

YENİ YIL İLE BİRLİKTE SİSTEM ZORUNLU OLACAK

Yeni yılla birlikte akaryakıt şirketleri, tank ölçüm sistemleri çevrimiçi olana kadar ilgili tanka petrol ikmali yapamayacak. Bu şirketler, sistemde oluşan hatalı veriye konu arızaları 24 saat içinde, sistemin çevrim içi olup olmadığına ilişkin arızaları ise anında belirlemekle yükümlü olacak. Söz konusu sistemde oluşan arızalar, ilk arızanın meydana geliş tarihinden itibaren en geç 5 gün içinde giderilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler