1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Akaryakıt sayaçlarına ceza yağdı!

Akaryakıt sayaçlarına ceza yağdı!

Enerji Günlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca geçen yıl 329 bin 88 ürün denetlendi, en fazla para cezası 4 milyon lirayla akaryakıt sayaçlarına...

Akaryakıt sayaçlarına ceza yağdı!

Enerji Günlüğü - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca geçen yıl 329 bin 88 ürün denetlendi, en fazla para cezası 4 milyon lirayla akaryakıt sayaçlarına gelirken, en güvenli ürünse gaz sayacı oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımladığı verilere göre, Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki ürün gruplarında, denetlenen 292 bin 836 ürünün 8 bin 218'inin uygunsuz olduğu tespit edilirken, insan sağlığını, can ve mal güvenliğini tehdit eden ürünler için 4 milyon 982 bin 420 lira ceza kesildi. En çok denetlenen ürün grupları akaryakıt sayacı, su sayacı ve elektrik sayacı olurken, denetim sonuçlarına göre, uygunsuzluk oranının en yüksek olduğu ürün grubu yüzde 16 ile hazır ambalajlı mamuller oldu. En fazla para cezası akaryakıt sayacı ürün grubunda gerçekleşirken, uygunsuz olduğu belirlenen 3 bin 181 ürüne 4 milyon 53 bin 101 lira ceza uygulandı.

Denetimlerde en güvenli ürün ''gaz sayacı'' oldu. Bu kapsamda incelenen 49 bin 322 gaz sayacı arasında insan sağlığını, can ve mal güvenliğini tehdit eden ürün tespit edilmedi. Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan ürün gruplarında ise 36 bin 252 farklı model sanayi ürünün 3 bin 495'inin insan sağlığını, can ve mal güvenliğini tehdit ettiği tespit edilirken, bunlar için 842 bin 695 lira para ceza uygulandı. Sanayi ürünlerinin 124 farklı ürünü teste gönderilirken, 12 farklı marka-model ürün hakkında toplatılma kararı, bin 917 adet üründe insan sağlığını, can ve mal güvenliğini tehdit eden unsurların giderilmesi için süre verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler