1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Akkuyu NGS’de pasif kor su basma sistemi kuruldu

Akkuyu NGS’de pasif kor su basma sistemi kuruldu

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali olacak olan Akkuyu NGS’nin ilk ünitesinde kor soğutma sisteminin bütünleyici bir parçası olan ve içinde sulu bir borik asit çözeltisi depolanacak 8 tank kuruldu.

Akkuyu NGS’de pasif kor su basma sistemi kuruldu

Enerji Günlüğü - Mersin’de kurulmakta olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk ünitesinde pasif kor su basma sistemi kuruldu. Sistem, santralin güvenlik sisteminin önemli unsurlarından biri.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinde pasif kor su basma sisteminin hidrolik tanklarının kurulumuyla en önemli aşamalardan biri daha tamamlandı. 

Kurulum işlemi için Akkuyu NGS 1’inci güç ünitesinin reaktör binasında 26,3 metrede, toplamda 77 ton ağırlığa ve 120 metreküp hacme sahip kalın duvarlı paslanmaz çelikten 8 tank kuruldu. Santral işletmeye alındığında bu tanklarda sulu bir borik asit çözeltisi depolanacak. Reaktör bölmesinin açık üst kısmından Open-Top teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen kurulum için ağır, kendinden tahrikli bir paletli vinç kullanıldı.

“ÇALIŞMALAR TAKVİME UYGUN ŞEKİLDE İLERLİYOR”

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh konuya ilişkin açıklamasında “1’inci ünitedeki inşaat çalışmaları takvime uygun şekilde ilerliyor. Pasif kor su basma sisteminin inşası, 1’inci ünitenin tamamlanmasına bizi daha da yaklaştıran bir başka önemli aşamayı teşkil ediyor. Söz konusu sistem, kor soğutma sisteminin bütünleyici bir parçasıdır ve nükleer güç santralinin güvenlik sisteminin önemli unsurlarından biridir. Pasif su basma sistemi, personel ya da güç kaynakları gerektirmeden faaliyet gösterir” dedi.

Akkuyu NGS sahasındaki inşaat ve montaj çalışmaları, dört güç ünitesi, kıyı hidroteknik yapıları, güç dağıtım sistemi, idari binalar, eğitim merkezi ve NGS fiziksel koruma tesisleri olmak üzere ana ve yardımcı tesislerin tümünde devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler