1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Akkuyu NGS’de Tam Ölçekli Simülasyon Merkezi devreye alındı

Akkuyu NGS’de Tam Ölçekli Simülasyon Merkezi devreye alındı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde Tam Ölçekli Simülatör (TÖS) açıldı. Türk mühendis ve operatörler burada eğitim alacak.

Akkuyu NGS’de Tam Ölçekli Simülasyon Merkezi devreye alındı

Enerji Günlüğü - Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde çalışacak operatör ve mühendislerin gerekli yetkinlikleri kazanmasına büyük bir katkı sağlayacak olan Tam Ölçekli Simülatör’ün (TÖS) açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasına kurulan Tam Ölçekli Simülatör’ün (TÖS) açılış töreni, Eğitim ve Tatbikat Merkezi'nin yeni binasında gerçekleştirildi.

Tam Ölçekli Simülatör, Akkuyu NGS reaktör güç kaynağı ve kontrol sistemlerinin dijital ikizi olan bir yazılım ve donanım kompleksi içeriyor. Bu kompleks, bir nükleer enerji santralinin tüm çalışma modlarının gerçek zamanlı simülasyonunu sağlayan karmaşık bir matematiksel model kullanıyor. Tüm ekipmanları ve kontrol panelleri Akkuyu NGS güç ünitesinin yönetim panosundaki ekipmanlarıyla aynı olan simülatörün monitörlerinde görüntülenen bilgiler, operatöre gerçek bir NGS güç ünitesindekine benzer bir biçimde ve değerlerde yansıyor.

Güç ünitesi operasyonunun tüm senaryolarını uygulamayı ve işletme personelinin nitelikliliğini geliştirmeyi amaçlayan simülatörde eğitim gören çalışanların Akkuyu NGS'de çalışmaya başlamadan önce sertifika sınavını geçme ve Türkiye Cumhuriyeti Nükleer Düzenleme Kurumu'ndan (NDK) lisans alma gibi diğer aşamaları da tamamlamaları gerekecek. 

SANTRAL GÜVENLİ VE İSTİKRARLI ŞEKİLDE İŞLETİLECEK

Törende konuşan Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh şunları söyledi: "Bir nükleer enerji santralinin güvenli ve istikrarlı bir şekilde işletilmesinin önemli bir şartı işletme personelinin becerileri ve yeterlilikleridir. Tam ölçekli bir simülasyon merkezinin devreye alınması sayesinde operatörlerimiz, gerçek nükleer santralde olduğu gibi santralin işletilmesine ilişkin tüm olası senaryoları mümkün olduğunca yakın koşullar altında tecrübe edecekler. 29 Ekim’de, tüm devreye alma işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, tam ölçekli simülatörün ticari işletmeye alınması için bir talimat imzaladı ve bu tarihten itibaren simülatör resmi olarak çalışmaya tamamen hazır hale geldi." 

 

Önceki ve Sonraki Haberler