1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Aldo Grup’tan enerjiye 100 milyon dolar yatırım

Aldo Grup’tan enerjiye 100 milyon dolar yatırım

Enerji Günlüğü - Güneş enerjisi santrallerine yönelik yatırımlarına devam eden Aldo Grup, Aldo Grup bu yıl 15 milyon TL tesis, 100 milyon dolar ise enerji...

Aldo Grup’tan enerjiye 100 milyon dolar yatırım

Enerji Günlüğü - Güneş enerjisi santrallerine yönelik yatırımlarına devam eden Aldo Grup, Aldo Grup bu yıl 15 milyon TL tesis, 100 milyon dolar ise enerji olmak üzere toplam 115 milyon dolar yatırımı yapacak. 

Bugüne kadar 80 megavat (MW) güneş enerji santrali kurulumu için 120 milyon dolarlık yatırım yapan Aldo Grup, bu yıl için enerji yatırımlarına 100 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Meltem AHATOĞLU ŞAHİN’in DÜNYA’da yer alan haberine göre Aldo Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Veli Doğan, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinde dünyada başı çeken ülkeler arasında yer aldığını belirtti. Doğan, güneş enerjisinin potansiyeli, kullanım kolaylığı, temizliği ve neredeyse yok denecek kadar az yatırım riskleri oluşturması sebebiyle rüzgar ve su gibi diğer alternatif kaynaklardan bir adım daha öne çıktığını vurguladı. 

RİSK ALDI, 80 MW’Yİ TAMAMLADI 

Mayıs ayında güneş santrallerinin 2017 yılı içerisinde bitirilmesi halinde, sistem kullanım bedellerinde yüzde 75 indirim uygulanmasını öngören bir yönetmelik yayınlandığını hatırlatan Haluk Veli Doğan, “Düzenlemenin ardından iki seçeneğimiz vardı. Ya aynı anda 17 ayrı sahadaki 17 şantiyemizde 80 MW yatırımımızı 2017 sonuna kadar tamamlayacaktık. Ya da birkaçını 2018’e bırakıp kârlılığımızı aşağı çekecektik. Biz risk aldık ve 2017’nin ikinci yarısından sonra 120 milyon dolar yatırımla 17 şantiyede 80 MW santralin inşasına başladık” dedi.

HEDEF 100 MW’LİK GES

Veli Doğan, 17 ayrı sahada, aynı anda, 6 ay içerisinde, toplamda bin kişiyle 80 MW’lik güneş santrali kurulumunu 29 Aralık 2017’de tamamladıklarının altını çizdi. Doğan, ağırlıklı olarak Kayseri, Urfa ve Mersin’de bulunan bu santrallerin 120 bin kişinin yaşadığı bir ilçenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek potansiyelde olduğunu ifade etti.

“Hedefimiz 100 MW daha santral yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır” diyen Doğan, yenilenebilir enerji sektörünün desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Geleceğin yenilenebilir enerjide olduğunu aktaran Doğan, enerji sektörüne yönelik yatırımları sürdüreceklerini ifade ederek; Güneş santrallerinin kar marjlarının düşük olmadığını, bir santralin ortalama sekiz yılda kendisini amorti ettiğini söyledi.

KONTSRÜKSİYON YATIRIMI 

Güneş enerjisinde santrallerinde kullanılan konstrüksiyon üretimini de kendi bünyelerinde gerçekleştirdiklerini anlatan Doğan, Veldo Teknoloji ile bu yıl 50 milyon TL ciroya ulaşmayı planladıklarını aktardı. Kapasite artışı için tesis yatırımı yapmaya hazırlandıklarını da ileten Haluk Veli Doğan, 18 bin metrekarelik yeni fabrika yatırımı için arazi alacaklarını, bunun için de 30 milyon TL yatırım bütçesi ayıracaklarını vurguladı.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler