1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Almanya temiz elektrik üretimini yüzde 25 arttırdı

Almanya temiz elektrik üretimini yüzde 25 arttırdı

Almanya elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yılın ilk üç ayında yaklaşık yüzde 25 oranında arttı. 

Almanya temiz elektrik üretimini yüzde 25 arttırdı

Enerji Günlüğü - Almanya elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yılın ilk üç ayında yaklaşık yüzde 25 oranında arttı. 

Güçlü rüzgar ve bol güneş 2019 yılının ilk üç ayında Almanya’nın elektrik üretiminde temiz kaynakların payını yükselterek yeni bir rekora imza atmasını sağladı. Baden-Wurttemberg (ZSW) ve Almanya Enerji ve Su Endüstrileri Birliği (BDEW) tarafından açıklanan verilere göre, Almanya’nın elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 25 artarak 49.4 TWh’e ulaştı. Bir önceki yıl yenilenebilir enerji kaynaklarından ülkede 39.6TWh elektrik üretilmişti. 

EN BÜYÜK PAY KARAYA KURULU RES’LERİN

Yılın ilk üç ayında ülkenin elektrik üretiminde en büyük kara rüzgar santrallerinin oldu. Kara rüzgar santrallerinden elektrik üretimi 36.2TWh oldu. Bir önceki yıl kara rüzgar santralleri 28.9TWh elektrik üretmişlerdi. Denizüstü (offshore) rüzgar santralleri ise üretimlerini 5.1TWh’ten 6.8TWh’e yükselttiler.

YENİLENEBİLİRİN PAYI MART’TA YÜZDE 54

Öte yandan Fraunhofer Enstitüsü verilerine göre, yenilenebilir enerji kaynaklarının Almanya elektrik üretimindeki payı 2019 yılı Mart ayında %54,3 ile şimdiye kadarki en yüksek aylık orana ulaştı. 2018 Mart ayında bu oran %38,7 olmuştu. 

Verilere göre, Mart ayında rüzgar enerjisi santralleri ülkedeki elektrik üretiminin 34,2’sini, güneş enerjisi santralleri ise %7,3’ünü karşıladı. 

KÖMÜRÜN PAYI YÜZDE 24’E GERİLEDİ.

Kömürden çıkış planını uygulayan ve bu çerçevede kömür santrallerini bir bir kapatan Almanya’nın Mart ayı elektrik üretiminde kömürün payı %24,4’e düştü. Kömürün payı bir yıl önceki Mart ayında %38,7 olmuştu. 

Nükleer enerji santrallerinin payı da %13,9’dan %12,2’ye geriledi.

Önceki ve Sonraki Haberler