1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Almanya’da 5’inci GES ihalesine start

Almanya’da 5’inci GES ihalesine start

Almanya’da düzenlenen arazi tipi güneş enerjisi santrali lisans ihalelerinin beşincisinin son başavuru tarihi 1 Ağustos 2016 olarak açıklandı.

Almanya’da 5’inci GES ihalesine start

Enerji Günlüğü - Almanya’da düzenlenen arazi tipi güneş enerjisi santrali lisans ihalelerinin beşincisinin son başavuru tarihi 1 Ağustos 2016 olarak açıklandı.  

Alman Federal Şebeke Ajansı, beşinci arazi tipi güneş enerji santrali (GES) lisans ihalesinin şartlarını açıkladı. Beşinci ihalenin büyüklüğü 125 MW olarak belirlendi. İhaleye katılmak için son başvuru tarihi 1 Ağustos olarak duyuruldu. 

Bu yılki ilk ihalede, yılın tamamı için ayrılan 10 adet tarım arazisi GES projesi kontenjanı dolduğu için, bu kez tarım arazileri için başvuru kabul edilmeyecek. Federal Şebeke Ajansı Başkanı Jochen Hormann’ın verdiği bilgiye göre Hazine arazilerine GES başvurusu yapılabilecek. 

5’inci ihalede bir önceki ihalede olduğu gibi kWh başına 11.09 €cent’lik üst teklif sınırı uygulanacak. Yine bundan önceki son ihalede olduğu gibi beşinci ihale de pay-is-bid modelinde yapılacak. Bu da ihaleleri kazanan firmaların, kendi verdikleri teklif üzerinden elektriği devlete satacakları anlamına geliyor. 

En düşük tekliften başlayarak 125 MW ulaşana kadar ihaleyi kazanan firmalar belirlenecek. 

1 Nisan’da yapılan bu yılın ilk ihalesinde 21 GES Projesi yarışmayı kazanmıştı ve kazanan projelerin teklifleri kWh başına 6,94 ile 7,68 €cent arasındaydı. Şimdiye kadar yapılan 4 ihale de Federal Şebeke Ajansı 122 GES Projesi onayladı. Ancak bugüne kadar bunlardan çok azı hayata geçirildi. 

İhaleyi kazanan şirketlerin 24 ay içinde projeyi hayata geçirmesi gerekiyor.

Hasan YİĞİT

Önceki ve Sonraki Haberler