1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Almanya’dan dizel araçlarda çevre hassasiyeti

Almanya’dan dizel araçlarda çevre hassasiyeti

Enerji Günlüğü - Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze, hava kirliliği yaratan dizel araçları onarmanın Alman üreticilerin ahlaki sorumluluğu olduğunu...

Almanya’dan dizel araçlarda çevre hassasiyeti

Enerji Günlüğü - Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze, hava kirliliği yaratan dizel araçları onarmanın Alman üreticilerin ahlaki sorumluluğu olduğunu söyledi.

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze, Alman araç üreticilerinin hava kirliliği yaratan dizel araçları onarma konusunda ahlaki yükümlülükleri bulunduğunu, ancak hükümetin üreticileri bunu yapmaya zorlayacak yasal yetkileri bulunmadığını söyledi. 

Die Welt'e konuşan Schulze, araçların tamirinde hava kirliliğinden en çok etkilenen bölgelerin hedef alınması halinde onarım maliyetin düşük tek haneli milyarlar seviyesinde kalabileceğini vurguladı. 

DAİMLER’E EMİSYON MANİPÜLASYONU SORUŞTURMASI

Öte yandan Der Spiegel'in haberine göre Alman lüks otomobil üreticisi Daimler, Almanya'nın araç otoritesi KBA'dan aralarında Mercedes C ve G sınıfı modellerin de bulunduğu 600 binden fazla dizel arazı geri çağırma emri ile karşı karşıya kalabilir. Kaynak belirtilmeden verilen habere göre KBA, Daimlerin bu araçlarında emisyon seviyelerini manipüle eden cihazlar olduğu kuşkularını soruşturuyor. Daimler, KBA'dan resmi bir celp almadığını belitti ve Der Spiegel'in haberine ilişkin yorum yapmadı. 

KBA bir gün önce Daimler'den 1,6 Diesel Euro-6 motorla donatılmış Vito modeli araçları egzos emisyonlarına azaltan motor kontrolleri nedeniyle geri çağırmasını istemişti. Daimler ise KBA'nın tespitlerini temyiz edeceğini, gerektiği takdirde mahkemeye gideceğini ifade etmişti.

 
Önceki ve Sonraki Haberler