1. YAZARLAR

  2. Hasan YİĞİT

  3. Antalya`nın büyük kaybı: Güneşev
Hasan YİĞİT

Hasan YİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Antalya`nın büyük kaybı: Güneşev

Kısa bir zaman önce Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yönetimi 3 ulusal ve 2uluslararası ödüle layık görülen Antalya Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi ve onunla beraber Temiz Enerji Şube Müdürlüğü`nü kapatma kararı aldı. Eylül ayı sonuyla Güneşev`e kilit vuruldu.

GÜNEŞEV PROJESİ`NE ÖDÜL HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Antalya Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezin faaliyetleri nelerdi? 2011 yılının Nisan ayında faaliyete geçen, Antalya Büyükşehir Belediyesi içindeeğitim ve temiz enerji proje merkezi görevi üstleniyordu.

Güneşev, enerjisini güneşten (20 kW) ve rüzgârdan (1 kW) alan, ısıtması ve soğutması yeraltı suyundan sağlanan, serasında topraksız tarım yapılan bir enerji merkeziydi.

Bu merkez, yerel ve ulusal televizyon kanallarında defalarca haber oldu. Güneşev, BBC ve CNN gibi uluslararası yayınların da ilgisini çekmeyi başardı. Bu yayınlar Antalya, turizmin yanı sıra, temiz enerji çalışmlarıyla da dünyanın gündemine girdi.

SABİHA KÖTEK`İN GÜNEŞEV RÖPORTAJINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
http://enerjigunlugu.net/antalya-karbon-emisyonunu-20-azaltacak_4680.html


Peki temiz enerji çalışmalarına katkı sunan, öncülük, örneklik eden, kentin bedava pozitif reklamını yapmayı da sağlayan böyle bir merkezin kapatılması ne kadar doğru? Antalya`nın bu kapatma kararıyla bir kaybı olacak mı?

Mevcut Antalya Büyükşehir Belediyesi Yönetimi bu soruların cevabını ne kadar düşünmüştür bilemiyorum. Ama bence bu kapatma kararıyla Antalya`nın ciddi kayıpları olacaktır.

Peki nedir bu kayıplar? Bir kere, güneşin çok verimli olduğu bir coğrafyada halkı bilinçlendirmek için yerel yönetimlerin güzel bir enstrümanı yok olmuştur. Son zamanlarda elektriğe gelen yüzde 9`luk zamdan sonra halk, Antalya Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi yardımıyla kendi elektriğini üretmek üzere, Yenilenebilir Enerji kaynaklarına yönlendirilebilirdi.

2011 Nisan ayındaki kuruluşundan bu yana Antalya Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi, 42 kişilik konferans salonunda40 binden fazla kişiye konferansla bilgi verdi. Bunun yanı sıra, temiz enerji kaynakları ve enerji verimliliği konusunda halkın bilinçlenmesine yönelik çalışmalar yapıldı.

Bundan böyle Antalya halkını yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi ve enerji verimliliği konularında kim bilgilendirecek? Bu konulardaki farkındalığı hangi kurum artırabilecek?

KENT İMAJ KAYBINA UĞRADI

Ve aslında bu kapatma kararıyla ortaya çıkan en büyük kayıp, algı yönetimiyle ilgilidir. Bütün dünyada yerel yönetimler yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına yönelirken, Enerji Bakanlığı da yerel yönetimlere tasarruf çağrısı yaparken, Antalya böyle bir kurumu kapatarak imaj kaybına uğramıştır.

Başka bir kayıp da ulusal ve uluslararası fuarlarda, konferanslarda Antalya’nın temsiliyle ilgilidir. Bu tür etkinliklerde kentin imajını yükseltme imkanı Güneşev`in kapatılması kararıyla ortadan kaldırılmış oldu.

Son dört yılda 12 farklı fuarda ve 50`den fazla konferans, kongre benzeri toplantıda Antalya`ya bir artı getiren enstrüman artık yok. Ve bundan sonra maalesef bu tür organizasyonda Antalya ismi negatif olarak anılma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Ve ve ve, biliyoruz ki Antalya’nın ana gelir kaynağı tarım. Tarımda daha etkili üretim yapmak ve masrafları düşürmek için Antalya Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi içinde Güneş Enerjisi desteğiyle çalışan Topraksız Sera uygulaması mevcuttur.

Buraya dikilen 160 domates fidesiyle bir sezonda toplam 4 tondan fazla ürün elde ediliyordu. Ve topraksız tarım domateslerinin tümü ziyaretçilere tanıtılıyordu. Bundan sonra çiftçilerimiz hangi bağımsız kurumdan bu konuda bilgi alabilecek?

BELEDİYE KAYNAĞIYLA KURULMADI

Ayrıca Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi Antalya Büyükşehir Belediyesi`nin bütçesinden para harcanmadan kurulmuş bir tesis. O zamanki maliyetlerle 1 milyon TL civarında bir harcamayla hayata geçirilen tesis, sponsorların desteğiyle yapılmıştı. Sponsorlar uluslararası standartlarda üretim yapan, dolayısıyla kalitesi ispatlanmış yaklaşık 37 firmadan oluşuyordu.

Tekrar edelim, bu karar Antalya`ya gözle görülen ve görülmeyen pek çok ciddi kayıp yaşatacaktır. İnşallah, temennimiz, başta Başkan Menderes Türel olmak üzere, Antalya Büyükşehir Belediyesi Yönetimi`nin kararından geri dönüp bu Merkezi halka geri açması yönündedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar