1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Aralık’ta 38 santrale 232 milyon lira kapasite desteği verildi 

Aralık’ta 38 santrale 232 milyon lira kapasite desteği verildi 

TEİAŞ, Aralık’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 38 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 232 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Aralık’ta 38 santrale 232 milyon lira kapasite desteği verildi 

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, Aralık’ta piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 38 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline yaklaşık 232 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2020 yılı Aralık ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 45 elektrik üretim santralinden 38’ine Aralık ayı için toplam 232 milyon 926 bin 259 TL ödeme gerçekleştirilecek. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 39 santrale 166 milyon 417 bin 879  TL ödeme yapılmıştı.

Kapasite desteği alan santrallerin 14’ü yerli kömür yakıtlı termik santral, 2’si yerli ve ithal kömür yakıtlı termik santral, 14’ü doğalgaz yakıtlı elektrik santrali ve 8’i de hidroelektrik santrali.

EN YÜKSEK ÖDEME YERLİ KÖMÜR YAKAN TERMİK SANTRALLERE

En yüksek ödeme 14 milyon 889 bin 539 TL ile Soma Termik Santral Elektrik Üretim'e yapılacak. Bu şirketi, 14 milyon 558 bin 127 TL ödemeyle Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret ve 14 milyon 742 bin 127 TL ödemeyle Yatağan Termik Enerji Üretim izliyor.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü 

 

Önceki ve Sonraki Haberler