1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Atıkların yarısı geri kazanılabilir nitelikte

Atıkların yarısı geri kazanılabilir nitelikte

Enerji Günlüğü - Türkiye’de üretilen atıkların yarısından fazlası geri kazanılabilir özelliğe sahip.T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın...

Atıkların yarısı geri kazanılabilir nitelikte

Enerji Günlüğü - Türkiye’de üretilen atıkların yarısından fazlası geri kazanılabilir özelliğe sahip.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayımladığı "Ulusal Geri Dönüşüm Strateji Belgesi ve Eylem Planı”na göre Türkiye’de üretilen atıkların yarısından fazlası geri kazanılabilir özelliğe sahip. Ayrıca, söz konusu planda, geri dönüşüm, ulusal refahın artırılması konusunda büyük bir potansiyel olarak görülüyor.

Türkiye’nin ilk Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası Fuarı REW İstanbul’u bu yıl 11-13 Haziran tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde11. kez düzenleyecek olan İFO Fuarcılık Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, 2014-2017 yıllarını kapsayan Ulusal Geri Dönüşüm Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın, hem üretime ucuz hammadde girdisi sağlanmasında hem de sürdürülebilir çevreye ulaşılmasında büyük katkıları olacağına inandığını söyledi. “Eylem planında yer verilen hedeflerden birisi de; atıkların etkin bir şekilde geri dönüştürülmesi için gerekli altyapıyı oluşturmak” diyen Aytemur, 11-13 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek REW İstanbul’da, sözü edilen altyapı için gerekli tüm teknik ekipman, makine, teknoloji ve uygulamaların bir arada sergileneceğini söyledi.

TÜİK verilerine göre 2013 yılında 19,3 milyar TL’lik çevresel harcama yapıldığını vurgulayan Aytemur, planda, geri dönüşümle ilgili yatırımlara finansal destek sağlanmasına da yer verildiğini söyleyerek “Başta Yerel Yönetimler ve KOBİ’ler olmak üzere, çevre sorumluluğu taşıyan tüm kamu ve özel teşebbüsler, gerekli yatırımlara yönelik mali kaynakları artık daha rahat temin edebilecekler” dedi.

ÖZEL SEKTÖR KAR ETTİ

Bakanlığın önderliğinde, 2017 yılına kadarki süre içinde geri dönüşüm ile ilgili hedef ve uygulamaları bir eylem planına döken Türkiye’de, TÜİK’in açıkladığı son verilere göre kamu sektörünün 2013 yılındaki çevresel harcamaları 15 milyar TL’yi bulurken, çevresel gelirleri ise 10,2 milyar TL’de kaldı. Buna karşılık, özel sektör 2013 yılında yaptığı 4,3 milyar TL’lik çevresel harcamaya karşılık, 5,7 milyar TL çevresel gelir elde etti.

Önceki ve Sonraki Haberler