1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Avrupa fotovoltaik pazarındaki liderliğini bu yıl kaybedecek

Avrupa fotovoltaik pazarındaki liderliğini bu yıl kaybedecek

Enerji Günlüğü - 2013 güneş enerjisi sektöründe satışların artarken, gelirlerin azaldığı yıllardan biri olacak. Araştırma kuruluşu IHS'ye göre...

Avrupa fotovoltaik pazarındaki liderliğini bu yıl kaybedecek

Enerji Günlüğü - 2013 güneş enerjisi sektöründe satışların artarken, gelirlerin azaldığı yıllardan biri olacak. Araştırma kuruluşu IHS'ye göre 2013 fotovoltaik güneş enerjisi sektöründe Avrupa'nın pazar liderliğini kaybettiği ve gelirlerin düşmeye devam ettiği bir yıl olacak. Kuruluşun tarafından yapılan açıklamaya göre 2012'de küresel ölçekte gerçekleşen yatırımlar dünyadaki kurulu güneş elektriği gücünün 32 GW artmasını sağlarken, bu sayede fotovoltaik panel üreticileri 77 milyar dolarlık gelir elde ettiler.

Bununla beraber kuruluşa göre panel satış fiyatlarının hızla gerilemesi 2013'te de devam edecek iken, bu durum yeni kurulumların bu yıl 35 GW'a ulaşmasını sağlayacak iken sektör firmalarının gelirlerinin 75 milyar dolara gerilemesine neden olacak. Kuruluşun açıklamasında ayrıca 2011'de fotovoltaik sektöründeki satışların 28 GW iken gelirin 94 milyar olarak gerçekleştiği hatırlatılırken, mevcut gerilemeye rağmen sektörün 2016'da 115 milyar dolarlık satış rakamına ulaşabileceği belirtiliyor.

AVRUPA LİDERLİĞİNİ KAYBEDİYOR

IHS'ye göre 2010 yılında dünya fotovoltaik panel pazarında yüzde 80'lik pazar payı 2012'de yüzde 53'e inen Avrupa ülkelerinin bu payı 2013'te ise yüzde 39'a gerileyecek. Çin ise hızla gelişen iç pazarı ile yenilenebilir enerjinin bu alanında da liderliği alacak iken, Almanya ancak ABD'den sonra sektörde üçüncü büyük pazar olacak. Japonya ve İtalya ise 2013'te fotovoltaik sektörünün dördüncü ve beşinci büyük pazarları olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler