1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. Aydem, Yağmur HES ve Armağan HES projelerini sonlandırdı

Aydem, Yağmur HES ve Armağan HES projelerini sonlandırdı

Aydem Yenilenebilir Enerji, mevcutta planladığı yatırımlara göre daha az verimli olduğu ve fizibıl olmadığı gerekçesiyle Yağmur HES ve Armağan HES için EPDK'ya üretim lisanslarının iadesi için başvuru yaptı. 

Aydem, Yağmur HES ve Armağan HES projelerini sonlandırdı

Enerji Günlüğü - Aydem Yenilenebilir Enerji AŞ (AYDEM), yüzde 100 sahibi olduğu Ey-tur Enerji Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ve Başat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. şirketleri altında bulunan Yağmur HES ve Armağan HES projeleri için alınmış üretim lisanslarının iadesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurdu. Şirket, açıklamasında üretim lisansı iadesi başvurusunu, söz konusu projelerin planlanana göre daha az verimli olacağı ve fizibıl olmadığı değerlendirmesine dayandırdı. 

Aydem Yenilenebilir Enerji AŞ'den yapılan konuya ilişkin açıklama şöyle:

“Şirketimiz Aydem Yenilenebilir Enerji'nin %100 sahibi olduğu Ey-tur Enerji Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ve Başat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. şirketleri altında bulunan Yağmur HES ve Armağan HES projelerinin mevcutta planladığımız yatırımlara göre daha az verimli olduğu ve fizibıl olmadığı değerlendirildiğinden EPDK'ya üretim lisanslarının iadesi başvuruları yapılmıştır.

13 Haziran 2024 tarihli ve 12688-3 sayılı EPDK Kurul Kararı ile Armağan HES'e ait EÜ/1904-5/1353 nolu üretim lisansının, 13 Haziran 2024 tarihli ve 12688-4 sayılı EPDK Kurul Kararı ile Yağmur HES'e ait EÜ/1565-5/1137 nolu üretim lisansının iadesi onaylanmış olup, 5 Temmuz 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Bu durum mevcut büyüme planlarımızı etkilemeyecektir.” 

Aydem Yenilenebilir Enerji AŞ'nin portföyünde bulunan söz konusu HES projeleri, henüz hayata getirilmemişti. Projeler daha önce ABD'li yatırım bankasından devralınmıştı.