1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Bangladeş Umman’dan LNG alacak

Bangladeş Umman’dan LNG alacak

Enerji Günlüğü - Doğal gaz üretimi tüketimini karşılamayan Bangladeş, Umman’dan on yıl boyunca sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) satın alacak.Bangladeş...

Bangladeş Umman’dan LNG alacak

Enerji Günlüğü - Doğal gaz üretimi tüketimini karşılamayan Bangladeş, Umman’dan on yıl boyunca sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) satın alacak.

Bangladeş büyük ölçüde yerli rezervlerin tükenmesi ve artan talep nedeniyle enerji açığını hafifletmek için gaz ithalatına devam ediyor. Bangladeş ulusal petrol, gaz ve maden şirketi Petrobangla ile Ummanlı Oman Trading International (OTI) arasında Umman'dan Hükümetlerarası bir anlaşma (G2G) çerçevesinde sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı için 10 yıllık bir alım kontratı imzalanacağı açıklandı. 

Anlaşmaya göre İlk altı yılda, OTI her yıl 1.8 milyon ton LNG tedarik edecek. Sonraki dört yıl için ise tedarik miktarı 2,5 milyon tona çıkacak.

FİYAT KATAR FİYATINDAN YÜKSEK

Umman'dan alınacak LNG'nin birim MMBTU fiyatının üç aylık brent petrol fiyatı ortalamasının % 11,9'u artı 0,4 USD olarak belirlendiği bildirildi. 

Bangladeş geçen sene Eylül ayında Katarlı ReGas ile 15 yıllık bir LNG alım kontratı imzalamıştı ve anlaşma çerçevesinde Katar'dan alınacak LNG'nin birim MMBTU fiyatı üç aylık Brent petrol fiyatının ortalamasının %12,65'i artı 0,5 USD olarak belirlenmişti. 

Doğalgaz arz açığı yaşayan Bangladeş'in cari yıl içerisinde 2 adet yüzer LNG terminali yatırımının tamamlanması bekleniyor. Gaz sıkıntısı, elektrik üretimini, sanayi ve hane halklarını etkiliyor.

 
Önceki ve Sonraki Haberler