1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Başkent EDAŞ, akıllı şebekeler için vizyonunu belirledi

Başkent EDAŞ, akıllı şebekeler için vizyonunu belirledi

Enerji Günlüğü- Başkent EDAŞ, akıllı şebekeler kurmak üzere ABD’li Actionable Strategies firması ve yerel partneri Solaris firmasının danışmanlığı...

Başkent EDAŞ, akıllı şebekeler için vizyonunu belirledi

Enerji Günlüğü- Başkent EDAŞ, akıllı şebekeler kurmak üzere ABD’li Actionable Strategies firması ve yerel partneri Solaris firmasının danışmanlığı ile yürütülen çalışmalarını tamamladı.

Akıllı şebekeler konusunda SCADA (Şebeke Kontrol ve İzleme Sistemi), GIS (Coğrafi Bilgi Sistemleri), OSOS (Otomatik Sayaç Okuma) gibi birçok önemli projeyi sektörde ilk kez hayata geçiren Başkent EDAŞ, aynı zamanda uluslararası işbirlikleri de gerçekleştiriyor. 

PİLOT PROJELERİN UYGULAMASINA BAŞLANACAK

Başkent EDAŞ’ın 2013 yılının Şubat ayında ABD Ticaret Geliştirme Ajansı (USTDA) tarafından yalnızca başarılı projelere verilen hibe kredisini almaya hak kazanarak başlattığı Akıllı Şebekeler Fizibilite Çalışması kapsamında, ABD’li Actionable Strategies firması ve yerel partneri Solaris firmasının danışmanlığı ile yürütülen çalışmalar tamamlandı.

Bu çalışmalar ile Başkent EDAŞ’ın akıllı şebekeler vizyonu belirlendi ve Türkiye’de geçerli, sürdürülebilir ve verimli bir Akıllı Şebekeye bilinçli bir şekilde ulaşabilmesi için izlenecek yol haritası ortaya çıkmış oldu. Bundan sonraki aşamada, çalışma kapsamında belirlenen pilot projelerin uygulanması safhasına geçilecek. Başkent EDAŞ, sürdürülebilir ve kaliteli enerji arzı sağlamanın yanı sıra, yenilikçi ve yüksek kaliteli sistemleri devreye alarak Türkiye’de lider, Avrupa’da da örnek gösterilecek elektrik dağıtım hizmeti sağlama hedefi paralelinde çalışmalarına devam edecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler