1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Batı Balkanların en büyük RES’i Sırbistan’da kuruldu

Batı Balkanların en büyük RES’i Sırbistan’da kuruldu

Vetroelektrane Balkana (WBEG) şirketi, Batı Balkanlar’ın en büyük rüzgar santrali olan 158 MW kapasiteli Cibuk 1 RES’i Sırbistan’da açtı.

Batı Balkanların en büyük RES’i Sırbistan’da kuruldu

Enerji Günlüğü - Vetroelektrane Balkana (WBEG) şirketi, Batı Balkanlar’ın en büyük rüzgar santrali olan 158 MW kapasiteli Cibuk 1 RES’i Sırbistan’da açtı.

Birleşik Arab Emirlikleri merkezli Masdar, Finlandiya merkezli Taaleri Energia ve Alman kalkınma finans kurumu DEG'nin ortak girişimi olan Sırp Vetroelektrane Balkana (WBEG) şirketi, Batı Balkanlar’ın en büyük rüzgar santralini Sırbistan’da resmi olarak açtı. 

Masdar tarafından yapılan açıklamaya göre, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın 50 km. Kuzeybatı’sında kurulan 158 MW kapasiteli Cibuk 1 Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) için 331 milyon dolar yatırım yapıldı. 113.000 evin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan santral ayrıca yılda yaklaşık 370.000 ton karbondioksitin (CO2) atmosfere salımını önleyecek. 

Sırp Vetroelektrane Balkana (WBEG) şirketinde, Masdar’ın yüzde 60, Taaleri Energia’nın yüzde 30 ve DEG’in yüzde 10 hissesi bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler