1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Bayramın 4. günü sahil kentlerinde rekor elektrik tüketimi

Bayramın 4. günü sahil kentlerinde rekor elektrik tüketimi

Antalya, Burdur ve Isparta’da elektrik dağıtım hizmeti veren AEDAŞ’ın verilerine göre bayramın son günü olan 1 Temmuz’da 2023 yılının en yüksek tüketim rakamına ulaşıldı.

Bayramın 4. günü sahil kentlerinde rekor elektrik tüketimi

Enerji Günlüğü - AEDAŞ’ın elektrik dağıtımı çalışmaları yürüttüğü sahil kentleri Antalya, Burdur ve Isparta’da Kurban Bayramının son günü elektrik tüketimi rekor seviyelere yükseldi.

Antalya, Burdur ve Isparta’da 2,3 milyondan fazla aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (AEDAŞ) “Kurban Bayramı Elektrik Tüketim Analizi”nde yer alan verilere göre, bayramın 4’üncü gününde bölgedeki elektrik tüketimi 35 bin 775 MWh ile 2023 yılının en yüksek seviyesine ulaştı.

TURİZM TESİSLERİNDEKİ TÜKETİM ARTTI

24 Haziran-2 Temmuz 2023 tarihinde bayram tatili nedeniyle sanayi tesislerinin büyük bölümü kapalı olduğu halde AEDAŞ’ın hizmet bölgesinde yer alan 3 ilde geçen yılın aynı dönemine göre elektrik tüketiminde yaklaşık yarım puanlık bir artış gözlendi. 24 Haziran-2 Temmuz 2022’de 312 bin 287 MWh olan bölgenin elektrik tüketimi bu yıl 314 bin 133 MWh’ye çıktı.  

TURİZM TESİSLERİNDE TÜKETİM ARTIŞI SINIRLI KALDI

Bu arada AEDAŞ’ın hizmet bölgesinde turizm tesislerindeki elektrik tüketimi arife günü de dâhil 27 Haziran-1 Temmuz tarihlerine denk gelen 5 günlük bayram süresince bir önceki yılın aynı dönemine yüzde 2,9 oranında artarak 14 bin 302 MWh’den 14 bin 716 MWh’ye yükseldi. Bayram boyunca bölgede yük artışı yaşansa da haziran ayında klima kullanımının sınırlı olması, seçimlerin etkisi ile geç açılan tatil sezonu ve ekonomik gelişmeler geçmiş yıllardaki bayram dönemlerine göre tüketim artışının sınırlı oranda kalmasına neden oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler