1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Bilmiş: Yenilenebilir finansmanında fiyat taban garantisi şart

Bilmiş: Yenilenebilir finansmanında fiyat taban garantisi şart

Garanti BBVA Enerji Proje Finansmanı Yöneticisi Yiğit Emre Bilmiş, bankalar için yenilenebilir enerji finansmanında en önemli noktanın bu yatırımlarda fiyat taban garantisinin olması olduğunu söyledi.

Bilmiş: Yenilenebilir finansmanında fiyat taban garantisi şart

Enerji Günlüğü - Garanti BBVA Enerji Proje Finansmanı Yöneticisi Yiğit Emre Bilmiş, bankalar için yenilenebilir enerji finansmanında en önemli noktanın bu yatırımlarda fiyat taban garantisinin olması olduğunu söyledi.

Garanti BBVA Enerji Proje Finansmanı Yöneticisi Yiğit Emre Bilmiş, Türkiye’de bankaların yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse etme iştahlarının hala bulunduğuna dikkat çekerek, burada temel faktörün bu yatırımlarda fiyat taban garantisinin olması olduğunu kaydetti. 

10. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ikinci gününde yapılan oturum kapsamında değerlendirmelerde bulunan Bilmiş, Türkiye enerji sektörünün 12-13 milyar dolarlık bir yapılandırma portföyü bulunduğunu ve bankalar açısından bunun yönetilebilir olduğunu belirterek, “Yenilenebilir enerji finansmanı özelinde YEKDEM doğru çalışmış. Bu noktadan sonra da günün koşullarına uyarlayarak mekanizma olarak kullanırsanız gelişim sağlar. Bankalar olarak bizim için fiyat riskinin olmaması önemli. Yenilenebilir enerji yatırımlarında en önemli konu bir taban fiyatın olması. Sabit fiyatlı bir taban fiyat garantisi olması gerek” dedi. 

Enerji Günlüğü - Antalya

 

Önceki ve Sonraki Haberler