1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Çalık Yedaş, elektrik dağıtım izleme üssü kuruyor

Çalık Yedaş, elektrik dağıtım izleme üssü kuruyor

Enerji Günlüğü - Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop'un elektrik dağıtım işini üstlenen Çalık YEDAŞ şebekeyi uzaktan izleyip, arızalara uzaktan müdahale...

Çalık Yedaş, elektrik  dağıtım izleme üssü kuruyor

Enerji Günlüğü - Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop'un elektrik dağıtım işini üstlenen Çalık YEDAŞ şebekeyi uzaktan izleyip, arızalara uzaktan müdahale etmek üzere bir şebeke izleme sistemi kuruyor. SCADA/DMS (Data İzleme, Kaydetme ve Şebeke Yönetimi) projesi, General Electric Digital Energy Grubu tarafından kurulacak. Sistem 2013 yılı sonunda işletmeye alınacak. 7 milyon dolarlık proje, Çalık YEDAŞ'ın elektrik dağıtım sorumluluk alanındaki Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop illerinde eş zamanlı olarak devreye girecek. Proje kapsamında 133 adet dağıtım merkezi ve bu merkezlerden aboneleri besleyen 950 adet fiber enerji yönetimi otomasyonuna alınıyor. Sistem ile elektrik arızaları uzaktan tespit edilip, anında müdahale edileceği gibi elektrik şebekesinin tüm kritik değerleri izlenebilecek. Kimi arızalar oluşmadan önlenebilecek. Sistemle bir arıza olması halinde müşterinin çağrı merkezini aramasına gerek kalmıyor. Çünkü Çalık YEDAŞ Yeşil Bina Üssü'nden anında tespit edilen arızalara ekipler derhal yönlendirilecek.

Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, gerçekleştirdikleri her projenin Çalık YEDAŞ'ın elektrik dağıtımında ülkede ve Avrupa'da lider olma hedefine göre tasarlandığını belirterek şunları söyledi: "Proje, Çalık YEDAŞ bölgesiyle sınırlı kalmayacak, hedeflenen diğer şirketlere de taşınacak. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra karbon emisyonlarının düşürülmesi gibi önemli bir amaca da hizmet edecek. Kurulacak üretim-tüketim kontrol sistemiyle yenilenebilir enerjinin aboneler tarafından en etkin şekilde kullanımı sağlanacak. Yani ne kadar tüketeceksek, o kadar talep edeceğiz. Bu nedenle Ankara Karayolu'ndaki 3 bin 500 m2 alanlı SCADA Kontrol Merkezi de tamamen 'yeşil bina' olarak inşa edilecek. Yani çevre dostu olacak. EFQM Mükemmellik Ödülü'nün önemli bir kriteri olan Global Çevre Uyumluluğu ilkesine yakışır şekilde çevreci bir anlayışı sergileyeceğiz."

GE GENEL MÜDÜRÜ: AVRUPA'YA ÖRNEK
GE Türkiye Genel Müdürü Mete Maltepe ise projeyle GE'nin dünyadaki deneyim ve uzmanlığının Çalık YEDAŞ bölgesine en üst seviyede taşınacağını vurguladı. Mete Maltepe, "Yapılacak entegrasyonlarla Çalık YEDAŞ, Smart Grid (Akıllı Şebeke) modeli ile şebeke yönetiminde Avrupa'ya örnek bir şirket olacak" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler