1. YAZARLAR

  2. Hasan YİĞİT

  3. Çatı GES’leri cazip kılmanın yolu - Hasan YİĞİT
Hasan YİĞİT

Hasan YİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çatı GES’leri cazip kılmanın yolu - Hasan YİĞİT

HASAN YİĞİT 

Geçen hafta çatı tipi güneş santrallerinin yaygınlaşmasının sağlayacağı faydaları ele almıştık. Bu tip GES yatırımlarının yaygınlaşması için ise bunların cazip kılınması gerekiyor. 

Peki bu cazibe nasıl sağlanabilir? Şimdi bunlara ilişkin önerilerimizi dile getirmeye çalışalım. 

Çatı uygulamalarını cazip kılacak en büyük etken yatırımın geri dönüş süresinin kısa olmasıdır. 

Günümüz koşullarında elektrik fiyatı alım garantisinin değişmesi pek mümkün görünmüyor. Zira bu Kanun değişikliği gerektiriyor. 

Bu nedenle en kısa ve çabuk yol almak için düzenleyici ve denetleyici kuruma görev düşüyor. Yani EPDK’nın bir yönetmelik değişikliğiyle bu tür yatırımlara yönelik YERLİ AKSAM DESTEĞİ sağlaması olacaktır. Böylece bir taşla iki kuş vurulmuş olur. Hem çatı tipi GES yatırımları çoğalır, hem de yerli güneş enerjisi ekipman üreticilerinin önü açılır. 

Çatı kurulumlarının önünün açılması için elbette bürokrasinin azaltılması gerekir. Ancak yapılacak başvurular sırasında ödeme yapılan pek çok kalem var.  Bu bedellerin de minimuma indirilmesi önemli. 

Ayrıca çatı tipi GES kuracak tüketiciye (yatırımcı demiyoruz, zira burada öz tüketimi esas kabul ediyoruz) az da olsa üretim fazlasını şebekeye satma imkânı sağlanmalı. 

Şebekeye verilen fazla üretim ile şebekeden çekilip tüketilen elektriğin birbirleriyle mahsuplaştırılmasında kullanılacak yol ve yöntem de çatı tipi GES’lerin yaygınlaşmasında belirleyici etkide bulunabilir. Bu yüzden mahsuplaşmalar da tüketiciyi koruyacak özel yöntem ve kriterlere göre yapılmalı. 

Bu arada çatı GES elektriğinin satışını vergilendirme konusunda, konut kira gelirlerindekine benzer bir vergi alt sınırı getirilebilir. Konut kira gelirlerinin vergilendirilmesinde bu sınır 3900 TL. Bu tutar vergiden muaf tutuluyor. 

Sonuç olarak; hem yerli üretimi desteklemek, hem de 10 kW altı çatı kurulumlarını artırmak için siyasette, bürokraside, sektörel örgütlerde herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli. 

Bu vesileyle, çatı tipi güneş santrallerinin önünün açılması için çalışan GÜNDER ve GENSED başta olmak üzere sektörel derneklerle, onlara kulak verip sektörün önünü açacak adımlar atan kamu yöneticileri de bir teşekkürü hak ediyor. 

Teşekkürler! 

Önceki ve Sonraki Yazılar