1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. CHP: Sakarya`da elektriği kesilene tazminat ödenmeli

CHP: Sakarya`da elektriği kesilene tazminat ödenmeli

Enerji Günlüğü - CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, ocak ayında Sakarya'da kar yağışı sonrasında yaşanan 72 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle...

CHP: Sakarya`da elektriği kesilene tazminat ödenmeli

Enerji Günlüğü - CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, ocak ayında Sakarya'da kar yağışı sonrasında yaşanan 72 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle abonelere tazminat ödenmesi gerektiğini söyledi.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, kesinti süresi 12 saati aşan abonelere gerekli tazminat ödenmesini düzenleyen Yönetmelik kapsamındaocak ayında Sakarya'da kar yağışı sonrasında yaşanan 72 saatlik elektrik kesintisi için SEDAŞ'ın abonelere tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Özkoç, konuyu Meclis'e taşındığını ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın kendisine "Yönetmelik kapsamında, kesinti süresi 12 saati aşan abonelere gerekli tazminat ödemesi yapılacak" şeklinde cevap verdiğini belirterek, SEDAŞ'ın tazminat ödememek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurarak Sakarya'daki kar yağışının doğal afet sayılması ve 'mücbir sebep' kabul edilmesini talep ettiğini vurguladı.

HANE BAŞINA 50 LİRA TAZMİNAT

Sakarya'da çok sert bir kış olduğunu, ancak doğal afet sayılacak büyüklükte olmadığını ifade eden Özkoç, EPDK konuyu değerlendireceğini belirtti. Özkoç, "Eğer EPDK da bu kış koşullarını doğal afet saymazsa, SEDAŞ, 12 saati aşan aralıksız elektrik kesintisi için her bir mesken abonesine 50 lira, diğer abonelere de 100 lira ödeyecek. Bu ödeme, faturadan mahsup yoluyla mı olacak, nakden mi yapılacak, EPDK'dan çıkan karardan sonra belirlenecek. Biz, bu sürecin her adımını takip edeceğiz, vatandaşın alacağını SEDAŞ'ta bırakmayacağız." dedi.

YILLIK 48 SAAT KESİNTİ SINIRI

Ayrıca Özkoç, bir yıl boyunca yaşanan kesintilerin 48 saati geçmesi durumunda yine abonelerin tazminat hakkı doğduğunu da söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler