1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Çin Orta Afrika’ya 15 MW’lık GES bağışladı

Çin Orta Afrika’ya 15 MW’lık GES bağışladı

Orta Afrika, Çin’in hediyesi olan 15 MW kapasiteli güneş enerjisi santralinin inşaasına başladı.

Çin Orta Afrika’ya 15 MW’lık GES bağışladı

Enerji Günlüğü - Orta Afrika, Çin’in hediyesi olan 15 MW kapasiteli güneş enerjisi santralinin inşaasına başladı.

Çin, dünyanın en yoksul ikinci ülkesi olan ve Fransız sömürgeciliğinden kurtulduğu 1960 yılından bu yana iç çatışmaların hız kesmediği Orta Afrika Cumhuriyeti’ne temiz enerji desteği sağlıyor. Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı Faustin-Archange Touadéra, Çin’in bağışı olan bir güneş enerjisi santralinin inşaat çalışmalarını başlattı. 15 megavatlık bir üretim kapasitesine sahip olan güneş enerjisi santrali, Orta Afrika Cumhuriyeti başkenti Bangui'nin batısındaki Sakai adlı yerleşim biriminde yer alıyor. 

Çin’in Orta Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi Chen Dong’un da hazır bulunduğu törende konuşan ülkenin Enerji ve Hidrolik Kaynaklar Bakanı Herbert Gontran Djono Ahaba, bu projenin, içinde bulunulan sosyoekonomik krizden çıkış için gerekli olan elektrik enerjisi üretimine katkıda bulunacağını söyledi. 

Çin Şirketi Changjiang Survey, Planning, Design and Research Co., Ltd. tarafından gerçekleştirilecek olan projenin, ülkenin geleneksel enerji kaynakları hidroelektrik ve termik tesislerinin yükünü önemli ölçüde hafifleteceği belirtildi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler