1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Çin ülke için doğal gaz ağını genişletiyor

Çin ülke için doğal gaz ağını genişletiyor

Çin, ülkenin batısından doğusuna gaz taşıyacak olan Batı-Doğu Gaz Boru Hattı”nın yeni bir bölümünün daha kurulumuna başladı.

Çin ülke için doğal gaz ağını genişletiyor

Enerji Günlüğü - Çin, ülkenin batısından doğusuna gaz taşıyacak olan Batı-Doğu Gaz Boru Hattı”nın yeni bir bölümünün daha kurulumuna başladı.

Çin’in Batı bölgelerinin doğal gazını ülkenin ortalarına ve Doğu’suna taşımak için geliştirilen dev bir projenin bir parçası olarak, üçüncü Batı-Doğu Gaz Boru Hattı projesinin orta kesimi için kurulum çalışmaları başladı. 2 bin 90 kilometrelik bu yeni bölüm, kuzeybatıda yer alan Ningxia’da Hui Özerk Bölgesi’nin Zhongwei kentinde başlayıp ülkenin doğu eyaletlerinden Jiangxi’nin Ji’an kentine ulaşıyor. 

HAT YILDA 25 MİLYAR M3 GAZ TAŞIYACAK

İnşa çalışmalarıyla yükümlü PipeChine şirketi, hattın bu bölümünün, hizmete girer girmez, batıdan doğuya her yıl 25 milyar metreküp kadar doğal gaz taşıyacağını açıkladı. Öte yandan şirket projenin, hat güzergahı boyunca tüm bölgelere temiz enerji tedariği sağlayacağı gibi bu bölgelerin enerji yapılanmalarında optimizasyona yol açacağını da kaydetti. 

Çin 14. Beş Yıllık Plan döneminde (2021-25) "beş dikey ve beş yatay" ana boru hattını içeren yeni doğal gaz boru hattı ağının kurulmasını hedefliyor. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler