1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Çin’de güneş enerjili iha ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Çin’de güneş enerjili iha ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Çinli OXAI Aircraft şirketi tarafından geliştirilen ve tek şarjla 12 saate kadar uçuş yapabilen güneş enerjili insansız hava aracı “MOZI 2” ilk uçuşunu tamamladı. 

Çin’de güneş enerjili iha ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Enerji Günlüğü - Çinli OXAI Aircraft şirketi tarafından geliştirilen ve tek şarjla 12 saate kadar uçuş yapabilen güneş enerjili insansız hava aracı “MOZI 2” ilk uçuşunu tamamladı. 

Shangai merkezli OXAI Aircraft şirketi, geliştirdiği güneş enerjili insansız hava aracı “MOZI 2”nin ilk uçuşunu başarılı bir şekilde tamamladığını duyurdu.  Açıklamaya göre uçuş, 27 Temmuz 2019’da Çin’in Zhejiang Eyaleti’nin doğusundaki Deqing ilçesindeki bir havaalanında gerçekleştirildi.
Şirketin Genel Müdürü Mao Yiqing, uçağın uygulamasını daha da genişletmek için 5G servis sağlayıcılarıyla birlikte çalışacaklarını söyledi.

Şirket, 15 metrelik kanat açıklığına sahip ve sadece güneş enerjisiyle çalışan uçağın, maksimum 8 bin metre yükseklikte uçabileceğini söyledi. MOZI 2, Sekiz saat boyunca güneş ışığında şarj ettikten sonra gece boyunca 12 saate kadar düşük bir hızda seyir yapabiliyor. Uçağın afet yardımı, keşif ve iletişim için kullanılması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler