1. YAZARLAR

  2. Haluk DİRESKENELİ

  3. Cumhuriyet ve beyin göçü
Haluk DİRESKENELİ

Haluk DİRESKENELİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet ve beyin göçü

HALUK DİRESKENELİ 

"Diversification Visa" veya "DV-lottery for Usa", ABD Yeşil Kart piyangosunun ismi böyle. Google aramasını bu kelimelerle yapıyorsunuz, karşınıza ABD resmi sitesi çıkıyor. Oraya biyometrik fotoğrafınızı yüklüyorsunuz, her iki kulak gözükecek, kafa açık, gözlük, küpe yok, sonra sorulara cevap veriyorsunuz, kayıt bitiyor.

Dün akşam kayıt yaptık, sonra piyango sanki  bize çıkmış gibi kendimize yer aradık. California, Florida ağır bastı. Halbuki ben Montana, Oregon, Wisconsin, Colorado gibi az nüfuslu yerleri tercih ederim. Kaynak bol, nüfus az. Eğitim sağlık hizmetleri nispeten daha iyi, ırkçılık görece daha az.  

Sonra bu sabah wikipedia bilgilerine baktım. ABD, genç nüfus ve çeşitli etnik kimlik arıyor. İngiltere, Avrupa, Rusya, Bangladesh, Meksika, Vietnam gibi daha önce çok göçmen göndermiş ülkeleri listeden çıkarmış.  

Bizden 2013 yılında 170 bin kişi başvurmuş,1600 kisiye yani yüzde 1’e piyango çıkmış. Gecen yıl ise 300 bin başvurudan 3000 kişi kabul edilmiş. Bu yıl bizden 500 bin kişinin başvurması bekleniyor. Tüm dünyadan yılda 6-7 milyon başvuru yapılıyor, 100 bin kişiye piyango çıkıyor, 50 bin kişi gidebiliyor. Yani dünya ortalaması da yüzde 1. Dolayısıyla piyangonun çıkması için aşırı iyimser olmaya gerek yok. 

Aslında ben bu uygulamanın tamamen piyango olduğunu hiç sanmıyorum. Yaşı ilerlemiş, emekliliği dolmuş kişileri neden alsın? Bence ortada piyango yok, seçim var. Genç, eğitimli, sağlıklı, İngilizce bilen insanları seçiyorlar herhalde. 

Arkadaş çevresinde böyle piyango çıkmış olanlara baktım, hepsi bu katagoriye giriyor. 25-40 yaşları arası, genç, eğitim düzeyi yüksek insanlar. Eğitim harcamaları burada yapılmış, oraya hazır yetişmiş insan gönderiyoruz. O yetişmiş insanları burada tutacak ortamı oluşturamıyoruz. 

Peki gidilen yer buradan iyi mi? Burada arkadaş çevren var, dişçin belli, doktorun belli, araba tamircin belli, tesisatçın, elektrikçin terzin belli. Burada iyi kötü toplu taşıma var, tren var, metro var, otobüs var, orada sadece otomobil var, otomobilin yoksa sefil oldun. 

ABD’de demokrasi var mi? Paran varsa var. Orası yaşamak için bir cennet mi? ABD'nin cennet olduğunu sanmıyorum, Avrupa'nın demokrasi pratiği çok daha iyi. 

Piyango çıkıyor, belirli süre içinde buradaki mal varlığını satıyor, yanına nakit olarak alıyor ve gidiyorsun. Orada çalışma ve oturma iznin var. Ama 5 yıl ABD dışına çıkmıyorsun. Bir suça karışmamak durumundasın. 

5 yıldan sonra sana vatandaşlık veriyorlar. Ama her zaman sen orda birinci kuşak göçmensin. Gercek ABD vatandaşı olabilmek için orada doğmak, oranın okullarında okumuş olmak gerekiyor.

Ben yurtdışında yaşadım. Uzun süreli göçmen olmak beni sarmıyor. Benim için olacak gibi degil. Yeniden düzen kurmak kolay değil. Orada iş bulmak, yeni iş kurmak, para kazanmak öyle çabuk, kolayca yapılacak işler değil. 

Benim yaşım ilerledi. Yabancı bir ülkeye gitmeyi, orada yeni bir başlangıç yapmayı çok büyük zorunluluk olmadıkça düşünmem. Biz bu ülkede bu günlere gelene kadar çok zorluklar aştık, çok acılar çektik, çok bedel ödedik. 

Siyasi görevler sonsuza kadar sürmez. Belirli aşınma yıpranma süreleri vardır. Hayat acımasızdır. İnsan hayatının bir sınırı vardır. Herşey günün birinde biter, sona erer, yenilenir. 

Değişmeyen tek şey, değişmenin kendisi. Bir gün herşey değişir. Herşeyin karşılığı, bedeli, onuru, mükafatı, cezası bu dünyada yaşarken verilir ve alınır. 

Bizden önceki kuşaklar Cumhuriyet'e kadar zor hayatlar yaşadılar. Cumhuriyet geldi, Cumhuriyet sonrası kuşaklar korundular, sağlıklı, mutlu, gururlu hayata kavuştular. Cumhuriyet onları savaşlardan maceradan ölümden korudu. 

Biz günümüzün kuşaklarının tarihten, geçmişimizden, bizden önceki büyüklerimizin hayatlarından öğreneceğimiz çok şeyler var.

Cumhuriyet geldi, Cumhuriyet çocuklarına daha iyi imkanlar sağladı. O Cumhuriyet içinde bize özgü "Demokrasi" zamanla yerine oturdu. Daha iyi günleri ister, bekler olduk. 

Eminim ilerde daha iyi günler göreceğiz. Daha zengin, daha mutlu, daha sağlıklı nesiller yetiştireceğiz. Daha çok üretim yapacağız. Bu ülke bizim, bu memleket bizim. Daha güçlü, daha zengin bir Türkiye bizi bekliyor. Hepsi demokrasi içinde, demokrasi sayesinde olacak. 

Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun!

Önceki ve Sonraki Yazılar