1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Demirdağ: Ayrı bölgede üretilen güneş elektriğini tüketme hakkı verilmeli 

Demirdağ: Ayrı bölgede üretilen güneş elektriğini tüketme hakkı verilmeli 

GENSED Başkanı Halil Demirdağ, güneş enerjisi sektöründe atılması gereken bir sonraki yasal adımın, herhangi bir bölgede GES kuran bir tüzel kişiliğe, bu elektriği başka bir bölgede tüketme hakkının verilmesi olması gerektiğini söyledi.

Demirdağ: Ayrı bölgede üretilen güneş elektriğini tüketme hakkı verilmeli 

Enerji Günlüğü - GENSED Başkanı Halil Demirdağ, güneş enerjisi sektöründe atılması gereken bir sonraki yasal adımın, herhangi bir bölgede GES kuran bir tüzel kişiliğe, bu elektriği başka bir bölgede tüketme hakkının verilmesi olması gerektiğini söyledi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ, geçen ay yürürlüğe giren Yeni Lisanssız Yönetmeliği ile aylık mahsuplaşmaya geçilmesi ve geçen hafta da mahsuplaşmayla ilgili tarifelerin yayınlanması ile öz tüketim amaçlı çatı uygulamalarındaki hareketin başlayacağını umduklarını belirtti. Bu kapsamda tüm mevcut ve potansiyel güneş yatırımcılarını ilgilendiren başka bir önemli konunun daha netleşmiş olduğunu belirten Demirdağ, “Yeni lisanssız yönetmeliğin 5.1.ç kapsamında yer alan ibareye göre; mesken, ticarethane ve sanayi tesisleri dahil olmak üzere tüm başvurular, üretim ve tüketim aynı ölçüm noktasında olmak kaydı ile arazide kurulum yapabilecek ve aylık mahsuplaşma kapsamında değerlendirilecek. Bir sonraki adımda ise, herhangi bir bölgede GES kuran bir tüzel kişiliğin, bu elektriği başka bir bölgede tüketme hakkına sahip olması; sektörün bundan sonraki hedefi olmalı. İkili sözleşmeler ve piyasa fiyatında satın alma garantisi ile güneş enerjisi, en büyük yerli üretim kaynaklarımızdan biri olma yönünde hızla gelişecektir” açıklamalarında bulundu.

Son Yönetmeliğe göre mahsuplaşma kapsamındaki tüketim karşılığı üretim için kendi tüketici dağıtım tarifesinden yüzde 50 indirim, mahsuplaşma sonrası tüketimin fazla olduğu kısım için kendi tüketici dağıtım tarifesi, mahsuplaşma sonrası üretimin fazlası için 10 yıl süreyle kendi tüketici dağıtım tarifesinden yüzde 100 indirim uygulanacak.

GÜNEŞ ENERJİSİNDE MÜTHİŞ BİR POTANSİYELE SAHİBİZ

Türkiye’nin güneş enerjisinde müthiş bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Demirdağ, “Güneşten yana şanslı bir ülke olan Türkiye’de meskenler, iş yerleri, kamu kurumları, fabrikalar hatta tüm belediyeler kendi elektriğini kendisi üretmeli, ihtiyaç fazlasını da devlete satabilmeli. Çatılara ve araziye kurulacak GES’lerle Türkiye yüzünü güneşe dönmeli, gökyüzünde güneşi gördüğü her yerde enerjisini bu sonsuz kaynaktan üretmeli” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler