1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Dönmez: Petrol aramalarını bu yıl ikiye katlayacağız

Dönmez: Petrol aramalarını bu yıl ikiye katlayacağız

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri’nin 2018’de sadece 70 kadar petrol sondajı gerçekleştirdiğini ve...

Dönmez: Petrol aramalarını bu yıl ikiye katlayacağız

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri’nin 2018’de sadece 70 kadar petrol sondajı gerçekleştirdiğini ve bu sayının bu yıl ikiye katlanacağını söyledi.

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen kahvaltı programına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin tükettiği petrolün ancak yüzde 7-8’ini üretebildiğine dikkat çekerek, “Doğalgazda bu yüzde 2-3. Var gücümüzle arıyoruz. Bir sloganımız var ‘Varsa bulacağız.’ Biz denizde, karada, petrol doğalgaz ne varsa bulmak için uğraşıyoruz. Geçtiğimiz yıl Türkiye petrolleri sadece 70 kadar sondaj yapmıştı bu sene bunu 2’ye katlayacağız. Bunun 6 tanesi denizde” dedi.  

ADETA ANADOLU’YU DELİK DEŞİK EDİYORUZ

Madencilik çalışmaları hakkında da bilgiler paylaşan Dönmez, geçen yıl bu alanda Türkiye tarihinde rekor kırıldığını kaydetti. Dönmez,  “ Sondaj işinde MTA 1 milyon 500 bin metrelik sondaj yaptı. Yani adeta Anadolu’yu delik deşik ediyoruz. Bu, dışa bağımlılığı azaltmak için" dedi. Yerli kömür konusunda çalışmaların devam ettiği bilgisini veren Dönmez, "Türkiye’de yaptığımız son keşiflerle birlikte 18-19 milyar tonluk bir kömür rezervi tespit ettik. Geçtiğimiz yıl üretimde rekor kırdık. 101 buçuk milyon tona ulaştık. Biz bunu arttırsak bile yüzlerce yıl çıkartmak için çalışacağız. Biz bir taraftan da kömür ithal ediyoruz. Her yıl Türkiye’ye 3-4 milyar dolarlık kömür ithal ediyoruz. Onun için daha çok yerli kaynaklara yönelmek adına bazı projeler geliştirdik. Türkiye’de yaklaşık 5 bin megawatlık termik santral projesine uygun enerjiye sahip kömür rezervleri tespit ettik. Bunların birkaçı da Trakya bölgemizde bir tanesi de Çerkezköy’de. Fakat son çalışmalarda teknik ve ekonomik olarak projenin fizibilitesiyle alakalı olumsuz sonuç çıktığı için projeden vazgeçildi. Bunu burada yaşayan vatandaşlarımızla paylaşmak istiyoruz. Burada çok fazla seslendiriliyor. Herhangi bir polemiğe girmeksizin bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler