1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. HİDRO

  4. DSİ Çanakkale`de baraj yapacak

DSİ Çanakkale`de baraj yapacak

Enerji Günlüğü - DSİ 25. Bölge Müdürlüğü tarafından Çanakkale ili, Yenice ilçesi sınırları içerisinde Aşağıçavuş barajı ve sulama tesisleri...

DSİ Çanakkale`de baraj yapacak

Enerji Günlüğü - DSİ 25. Bölge Müdürlüğü tarafından Çanakkale ili, Yenice ilçesi sınırları içerisinde Aşağıçavuş barajı ve sulama tesisleri kuracak.

DSİ 25. Bölge Müdürlüğü, Pazarköy-Akçakoyunlu Projesi çerçevesinde Çanakkale ili, Yenice ilçesi sınırları içerisinde Aşağıçavuş barajı ve sulama tesisleri kurmayı planlıyor.

Proje kapsamında Kocaçay'ın (Boşnak dere) su potansiyelinden yararlanılarak Aşağıçavuş barajı ile 3 743 hektarlık (brüt) tarım arazisi sulu tarıma açılacak ve 4 belde ile 17 köy yerleşim merkezinin 2030 yılındaki 63 l/s olan içme kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.

Proje ile Pazarköy, Akçakoyunlu ve Kalkım ovaları sulanacak. Sulama sahasında, Hamdibey, Kalkım, Akçakoyun beldeleri ve Bayatlar, Hıdırlar, Kargacı, Kayatepe, Reşadiye, Üçkabaağaç, Akköy, Aşağıçavuş, Bağlı, Cambaz, Karaaydın, Oğlanalanı, Örencik, Yukarıçavuş, Gündoğdu, Çiftlik, Kırıklar, Çukuroba, Yarış, Öğmen köylerinin arazileri bulunuyor.

PROJEYE ÇED GEREKLİ GÖRÜLMEDİ

Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde konu ile ilgili yapılan açıklamada, proje ile ilgili olarak Bakanlığa sunulan dosyanın incelenip değerlendirilerek, Çanakkale Valiliği tarafından 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir' kararı verildiği belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler