1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Dünyanın en büyük GES’i ticari faaliyetlerine başladı

Dünyanın en büyük GES’i ticari faaliyetlerine başladı

Birleşik Arab Emirlikleri, kurduğu dünyanın en büyük tek sahaya kurulu 1200 MW’lık güneş enerjisi santralini kullanıma açtı. 

Dünyanın en büyük GES’i ticari faaliyetlerine başladı

Enerji Günlüğü - Birleşik Arab Emirlikleri, kurduğu dünyanın en büyük tek sahaya kurulu 1200 MW’lık güneş enerjisi santralini kullanıma açtı. 

Petrol zengini Birleşik Arab Emirlikleri (BAE), elektrik üretiminde petrole olan bağımlılığını azaltmak için temiz enerji sektörüne de öncülük etmek istiyor. BAE Su ve Elektrik Şirketi (EWEC), yaklaşık 1200 MW kapasiteli dünyanın tek sahaya kurulu en büyük güneş enerjisi santrali olan Nur Abu Dhabi’nin ticari faaliyetlerine başladığını duyurdu. EWEC ayrıca santralin en iyi fiyat rekorunu kırdığını da açıkladı. Santralden elde edilen elektrik, kilowatt saat başına 2,4 dolar/centten satılacak.

3.2 milyon güneş panelinden oluşan santral için Abu Dabi Hükümeti, Japon Marubeni Corp ve Çinli Jinko Solar Holding şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum 870 milyon dolar yatırım yaptı. Nur Abu Dhabi GES, 90 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek ve ayrıca yılda 1 milyon metrik ton karbondioksit salımını önleyecek. Bu ise çevreye 200 bin aracın trafikten çekilmesi ile aynı olumlu etkiyi yaratacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler