1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Eaton’ın altyapı yatırımları hız kazanacak

Eaton’ın altyapı yatırımları hız kazanacak

Enerji Günlüğü – Eaton, Türkiye’de enerji yoğun sektörler üzerine hizmet veren müşterilerinin ürün ve çözüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere...

Eaton’ın altyapı yatırımları hız kazanacak

Enerji Günlüğü – Eaton, Türkiye’de enerji yoğun sektörler üzerine hizmet veren müşterilerinin ürün ve çözüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere yatırımlar yapacak.

Global enerji yönetimi şirketi Eaton, Türkiye’de enerji yoğun sektörler üzerine hizmet veren müşterilerinin ürün ve çözüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere yatırımlar yapacağını duyurdu. Bu sektörler arasında özellikle ticari binalar, demiryolları, makine, veri merkezleri, petrol ve gaz ile enerji şirketleri yer alıyor.

Eaton Başkanı ve CEO’su Alexander Cutler, Eaton Elektrik Sektörü Ülke Müdürü Tülay Aşmaz ve Hidrolik Grubu Türkiye Ticari Direktörü Aron Bensason ev sahipliğinde, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında, hükümetin ‘Vizyon 2023’ hedeflerinde yer alan güç yönetim fırsatları, Eaton’ın konuya bakışı ve yapacağı yeni yatırımlar konuşuldu.

Eaton Başkanı ve CEO’su Cutler, Türkiye’deki büyüme fırsatları konusunda “Eaton, 2012 yılında Polimer Kauçuk Sanayi ve Pazarlama A.Ş. ile Cooper Industries şirketlerini satın aldıktan sonra Türkiye’deki üretim, satış ve servis olanaklarını önemli ölçüde artırdı. Eaton olarak hükümetin 2023 vizyonu çerçevesinde hazırlanan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’nde ortaya koyulan risk ve taleplerin karşılanmasında, ülkenin en önemli altyapı projelerine ileri düzeyde enerji yönetimi çözümleri sunuyoruz.” dedi.

Geride bıraktıkları 2,5 yıl içinde gerçekleştirdikleri yatırımların beklentilerini fazlasıyla karşıladığının altını çizen Cutler, ek yatırımlarla mevcut başarıyı artırmak için sabırsızlandıklarını belirtti: “Çerkezköy’de yer alan hortum fabrikamız dünyada türünün en büyük tesisi konumunda. Bugüne kadar yaptığımız 15 milyon dolarlık yatırımla, 100 bin metrekarelik tesisimizin makine parkını modernize ettik, yeni üretim hatları ekledik ve dünya standartlarında bir ‘kaynak planlama sistemi’ oluşturduk.”

Eaton Elektrik Sektörü Türkiye Ülke Müdürü Asmaz da, şirketin inşaat ve altyapı alanlarındaki ivmesini vurgulayarak Türk elektrik şirketi Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKDEN) ile 1,5 milyon dolar tutarında bir sözleşme yapıldığını duyurdu. Bu sözleşme, AKDEN’in yakın dönemde özelleştirilmesi ve ardından gelen modernizasyon programı çerçevesinde, yol aydınlatmalarında enerji verimliliğini artırma ve optimal performans sağlama amacını destekliyor. Eaton’ın elektrik segmentindeki büyümesinin 2014 içinde yüzde 75’e ulaştığını vurgulayan Aşmaz Türkiye’nin bölgedeki önemine değinerek şirketin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Ortadoğu için önemli bir merkez olmak üzere geliştiğini kaydetti.

Türkiye’nin Eaton için artan önemini vurgulayan Cutler: “Eaton’ın, Türkiye genelinde ülkenin yaşamsal önem taşıyan altyapısını sürdürülebilir ve enerji verimliliği sağlayan bir şekilde genişletip modernize etmek için müşterilerle yaptığı işbirliğinden büyük gurur duyuyorum” dedi. “AKDEN ile elektrik iletiminin verimliliğini artırma amaçlı LED aydınlatma çözümümüz, verdiğimiz desteğin önemli bir örneğidir” diyen Cutler, Türkiye’nin istikrarlı ekonomisi; Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Balkanlar’da hızlı büyüyen pazarlara yakınlığı ve yetişmiş işgücüyle son derece çekici bir pazar olduğunun altını çizdi.

Önceki ve Sonraki Haberler