1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Edirne’nin atıkları elektriğe dönüşecek

Edirne’nin atıkları elektriğe dönüşecek

Edirne Katı Atık Yönetim Birliği, katı atık bertaraf tesislerine ek olarak 1560 kW’lık elektrik üretim tesisi kuracak.

Edirne’nin atıkları elektriğe dönüşecek

Enerji Günlüğü - Edirne Katı Atık Yönetim Birliği, katı atık bertaraf tesislerine ek olarak 1560 kW’lık elektrik üretim tesisi kuracak.

Edirne İli, Merkez İlçesi, Hıdırağa Köyü, Yukarıova Mevkii’nde bulunan yaklaşık 164 bin metrekare alan üzerinde Edirne Katı Atık Yönetim Birliği tarafından işletilmekte olan “Katı Atık Bertaraf Tesisleri’ne (II. Sınıf Düzenli Depolama Tesisi ve Kompost Tesisi) ek olarak Mekanik Ayırma Tesisi ve Biyometanizasyon Tesisi kurulması ve işletilmesi planlanıyor.

Yaklaşık 27,5 milyon lira değerindeki proje kapsamında kurulacak olan Biyometanizasyon Tesisi’ nin kapasitesi hedef yıl olan 2028 yılındaki nüfusa göre oluşacak toplam atık üretim miktarı dikkate alınarak 98 ton/gün olarak belirlenirken, Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi’ nin kurulu gücü 1560 kW olarak belirlendi. Mekanik Ayırma Tesisinin kapasitesi ise hedef yıl olan 2028 yılındaki nüfusa göre oluşacak toplam atık üretim miktarı dikkate alınarak, 300 ton/gün olarak belirlendi. Elle ayırma yapılmadan tam otomatik sistem olacak. 

Proje ile mevcut düzenli depolama lotundan depo gazı ve Biyometanizasyon Tesisi’ nden biyogaz, Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi’ nde aynı gaz motorlarında yakılarak elektrik enerjisine dönüştürülecek. Entegre tesis içerisinde kurulu gücü 1560 kWe olan 1 adet gaz motoru bulunacak. 

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler