1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Egejo Çanakkale’de jeotermal kaynak arayacak

Egejo Çanakkale’de jeotermal kaynak arayacak

Enerji Günlüğü - Egejo Termal Enerji, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde iki adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak.Çanakkale İli, Ayvacık...

Egejo Çanakkale’de jeotermal kaynak arayacak

Enerji Günlüğü - Egejo Termal Enerji, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde iki adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak.

Çanakkale İli, Ayvacık İlçesi, Söğütlü Mahallesi sınırlarında Kocadere Mevkiinde yer alan 104 ada 5 numaralı parsel ve Kocabaş Mevkiinde yer alan 179 ada 2 numaralı parselde belirlenen sondaj alanlarında, Çanakkale İl Özel İdaresinden alınan AR-17/201 numaralı arama ruhsatlı saha sınırları içerisinde ruhsat sahibi olan Egejo Termal Enerji San. A.Ş. tarafından jeotermal kaynak arama amaçlı sondaj çalışması yapılacak.

Yaklaşık 4.6 milyon lira değerindeki faaliyetler kapsamında yaklaşık 16 bin metrekare alan içinde 2 adet sondaj (Ege-1 ve Ege-2) yapılacak. Rotary sistem ile yapılacak sondajlar ile yeraltının jeolojik ve tektoniği hakkında bilimsel veriler elde edilecek, jeotermal akışkanın kimyasal ve fiziksel özellikleri tespit edilecek. Elde edilen sıcaklık, debi vb. değerler sonucu sondajın ileriki dönemlerde planlanacak yatırımlar için jeotermal enerji üretim veya reenjeksiyon kuyusu olarak kullanılması değerlendirilecek. Elde edilen değerler sonucu istenilen verim elde edilmediği takdirde sondaj reenjeksiyon kuyusu olarak değerlendirilecek. Bu verilerin sonuçlarına göre yeni sondajlarda, jeotermal enerji santrali, sera vb. yatırım faaliyetleri planlanacak.

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler