1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. EGİAD, Enerji Check-Up projesi başlattı 

EGİAD, Enerji Check-Up projesi başlattı 

EGİAD üyesi şirketler, Setaş Enerji ile yapılan işbirliği kapsamında ücretsiz olarak enerji check up hizmetinden yararlanarak enerji verimliliğini arttıracaklar.

EGİAD, Enerji Check-Up projesi başlattı 

Enerji Günlüğü - EGİAD, üretim maliyetlerini düşürmek ve rekabet gücünü artırmak amacıyla"Enerji Check-Up" projesi başlattı.

İş dünyasının artan enerji maliyetlerinden ötürü çıkmaza girmemesi için çözüm yolları arayan EGİAD - Ege Genç İş İnsanları Derneği, "Enerji Check-Up" projesiyle üye firmalar çerçevesinde enerji tasarrufuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Setaş Enerji şirketiyle protokol imzaladı. Üretim maliyetlerini düşürmek ve rekabet gücünü artırmak amacıyla oluşturulan "Enerji Check-Up" projesi bu anlaşma ile start alıyor.

“PROJEMİZİ TEKRARLAMAKTAN MUTLUYUZ”

İmza töreninde konuşan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, kaynakların hızla tükendiğine, sürdürülebilir bir dünya için enerji tasarrufunun büyük önem kazandığına dikkat çekerek, "Enerji tasarrufu hepimiz için büyük önem taşıyor. Enerjisinin yüzde 90’dan fazlasını ithal eden ve enerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, 2021 yılı rakamlarına göre geçen yılın aynı ayına göre yüzde 159,3 artarak 5 milyar 427 milyon 439 bin dolardı. Küresel ısınma, sanayileşme ve artan dünya nüfusu sonucu enerji açığı büyürken, enerji kaynakları da buna bağlı olarak hızla tükendi. Ukrayna- Rusya savaşı da bu maliyetleri daha da arttırdı. Enerji darboğazının aşılması ve enerjinin daha verimli kullanılması için herkese büyük sorumluluklar düşüyor. EGİAD’da dönemler arası devamlılık esastır. Biz de 12. Dönem 2013 yılında yapılan enerji checkup projemizi tekrarlamaktan çok mutluyuz" dedi.

Yelkenbiçer, Setaş Enerji ile yaptıkları iş birliği kapsamında üyelerinin daha verimli enerji kullanımı ve tasarrufu için hiçbir bedel ödemeyeceklerini belirterek, “Proje kapsamında, üyelerimizin şirketlerinde ücretsiz olarak enerji check up faaliyeti yürütülerek, kurumsal bazda, enerji verimliliğinde ciddi artılar yaşanabilecek” dedi. 

REKABET GÜCÜ ARTACAK

Setaş Enerji Genel Müdürü Sertaç Yılmaz ise enerji verimliliğinin rekabet gücünü artırdığına dikkat çekerek, "EGİAD bu projeyle çevre bilinci yüksek bir dernek olarak kendisini oraya koymuştur. Bu konuda duyarlı bir sivil toplum kuruluşu olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bu proje ile, temelden tepeye kadar, şirkete, fabrikaya, dünyaya daha verimli ve faydalı yeni bir enerji bakış açısı oluşturacağız" dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler