1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik fiyatları 400 TL’ye dayandı sektör teyakkuzda!

Elektrik fiyatları 400 TL’ye dayandı sektör teyakkuzda!

Enerji Günlüğü - Enerji santrallerine doğalgaz vermeme kararının etkisiyle yükselişe geçen elektrik fiyatları 400 TL/MWh seviyesine fırladı. BOTAŞ’ın...

Elektrik fiyatları 400 TL’ye dayandı sektör teyakkuzda!

Enerji Günlüğü - Enerji santrallerine doğalgaz vermeme kararının etkisiyle yükselişe geçen elektrik fiyatları 400 TL/MWh seviyesine fırladı. 

BOTAŞ’ın doğalgaz kısıntısına gitmesinin, elektrik ticareti sektöründe yol açtığı sarsıntı devam ediyor. İstanbul enerji borsasındaki (EPİAŞ), gün öncesi piyasasında oluşan elektrik fiyatlarındaki sert yükseliş devam ediyor. 

YAKLAŞIK İKİ KAT FİYAT

Enerji borsası gün öncesi piyasasında 15 Aralık 2015 tarihi için 350 TL’ye dayanan megavatsaat (MWh) başına elektrik fiyatı bugün (16 Aralık 2016) ise 400 TL/MWh seviyesine dayandı. Spot piyasada en yüksek piyasa takas fiyatı, elektrik santrallerine uygulanan gaz kısıntısı öncesinde 200 TL’ye yakın seviyelerde hareket ediyordu. 

FİYATLAR DÜN FIRLAMIŞTI: ELEKTRİK FİYATINDA DOĞALGAZ PATLAMASI! 

11:00-12:00 ARASINDA ZİRVE YAPTI

Enerji piyasasında bugün için oluşan en yüksek fiyatlar, 09:00 ile 12:00 saatleri arasında geçerli. Saat 09:00-10:00 arasındaki saat dilimi için 350 TL seviyesinde oluşan piyasa takas fiyatı, 10:00-11:00 aralığı için 374 TL, 11:00-12:00 aralığı için ise 394 TL/MWh olarak belirlendi. 

ŞİRKETLERDEN ACİL TOPLANTI

Elektrik ticareti sektörü, gaz kısıntısının yol açtığı fiyat artışları nedeniyle teyakkuzda. Enerji Günlüğü’nün edindiği bilgilere göre Enerji Ticareti Derneği (ETD) üyeleri konuyu ele almak üzere dün geniş katılımlı olağanüstü bir toplantıda bir araya geldi. Toplantıda hem üretimden satış yapanların hem de  alım-satım faaliyeti yürütenlerin sıkıntıları ayrı ayrı gündeme geldi. 

BELİRSİZLİK KAYGISI 

Sektör oyuncuları fiyatların yükselmesinden değil, belirsizlikten zarar gördüklerinin altını çizdi. Özellikle alım-satım faaliyeti yürüten oyuncuların, doğalgaz kısıntısının hangi takvimle ve ne miktarda gerçekleşeceğine dair bir yol haritası verilmemesi nedeniyle işlem yapamaz hale geldikleri ortaya çıktı. Üreticiler de, aynı nedenlerle kendi üretecekleri elektriğe fiyat biçmekte güçlük çektiklerinin altını çizdi. 

BASINÇ NORMALKEN GAZ AÇILSIN 

Bazı elektrik şirketlerinin temsilcileri, doğalgaz iletim sisteminde basıncın düşmesi halinde gaz kısıntısına gidilebileceğini, ancak basıncın normale dönmesi halinde buna son verilmesi gerektiğini savundu. Yetkililer, sistemdeki basıncın normale döndüğü günlerde de gaz kısıntısına son verilmediğinden yakındı. 

Mehmet KARA

Elektrik tüketiminde dün rekor kırdık

Önceki ve Sonraki Haberler