1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Elektrik üretim artışını güneş ve rüzgar karşılayacak

Elektrik üretim artışını güneş ve rüzgar karşılayacak

2040 yılına kadar elektrik üretiminde artışın neredeyse tamamının güneş ve rüzgardan sağlanacağı kaydedildi. 

Elektrik üretim artışını güneş ve rüzgar karşılayacak

Enerji Günlüğü - 2040 yılına kadar elektrik üretiminde artışın neredeyse tamamının güneş ve rüzgardan sağlanacağı kaydedildi. 

Uluslarası Enerji Ajansı’nın (IEA) yayınladığı 2019 Dünya Enerji Görünümü Raporu’na (WEO 2019) göre, önümüzdeki yirmi yılda elektrik talebi tüm diğer enerji kaynaklarından daha fazla artacak. İki kattan fazla artacak olan elektrik talebini karşılamada ise rüzgar ve güneş enerjisi başat rol oynayarak elektrik üretimindeki artışın neredeyse tümünü karşılayacak. Teknolojinin gelişmesi, fiyatların düşmesi ve deneyimin artmasıyla 2040 yılına kadar 1 trilyon dolar yatırım yapılması beklenen denizüstü (offshore) rüzgar santralleri ise en fazla paya sahip olacak. 

ELEKTRİK ÜRETİMİ %44 ARTACAK

Rapora göre, geçen yıl 26,6 milyar megavatsaat olarak hesaplanan küresel elektrik üretimi 2040'ta geçen yıla göre yüzde 45,4 artışla 38,7 milyar megavatsaate ulaşacak. Küresel elektrik talebinin büyük kısmı 18 milyar megavatsaatle Asya-Pasifik Bölgesi'ndeki ülkelerden kaynaklanacak, bu bölgeyi 5,6 milyar megavatsaatle Kuzey Amerika izleyecek.

YENİLENEBİLİRİN PAYI ARTACAK

Yenilenebilir enerji kaynaklarından bu dönemde 26 milyar megavatsaat elektrik üretilecek. En fazla üretim, 15,5 milyar megavatsaatle rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinden sağlanacak. Bu santralleri 6,9 milyar megavatsaatle hidroelektrik santralleri takip edecek.

YENİLENEBİLİR 2020 ORTALARINDA KÖMÜRÜ GEÇECEK

Rüzgar ve güneşteki bu artışın 2020’li yılların ortalarında yenilenebilir enerjinin küresel enerji bileşimi içindeki payının kömürün payını geçmesine neden olacağını belirten IEA, 2040 yılına kadar küresel elektrik üretiminin yarısından fazlasının düşük karbon kaynaklarından üretileceğini kaydediyor. Rüzgar ve güneş enerjisindeki gelişmelerin hızlı olmasına rağmen yenilenebilir enerjide en büyük pay yüzde 15 ile hidroelektrik santrallerinin ve yüzde 8 pay ile nükleer santrallerin olacak. 

Ayrıca elektriğin nihai tüketimdeki payı, 2040 yılına kadar bugünün lideri olan petrolü geçecek.

ARTIŞIN KAYNAĞI ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

Ajansın mevcut politika senaryosuna göre, elektrik tüketimindeki artış özellikle Çin’deki endüstriyel motorların kullanılması, ev aletleri, soğutma ve elektrikli araçlardan gelecek. Sürdürülebilir İlerleme senaryosuna göre ise, yenilenebilir enerji ve hidrojen kullanımının yanında çoğunlukla elektrikli araçlardan gelecek. 

Eneri Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler