1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Elektrik üretim kapasitesi artacak

Elektrik üretim kapasitesi artacak

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin elektrik üretim kapasitesinin 2015 yılında 4 bin megavat artacağını söyledi.Enerji...

Elektrik üretim kapasitesi artacak

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin elektrik üretim kapasitesinin 2015 yılında 4 bin megavat artacağını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin 2015 yılında elektrik üretim kapasitesini 4 bin megavat artıracağını ve bunun yüzde 95’inin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan sağlanacağını söyledi.

Yıldız, 2015 yılı içerisinde elektrik üretiminde önemli artış gerçekleşeceğini belirterek, “Bu yıl içerisinde biz 4 bin megavatlar civarında bir güç devreye almış olacağız. Bunların her birisi bir ülke eklenmesi kadar bir şey. Bu şekilde Slovakya, Bulgaristan, Türkmenistan gibi 15’e yakın ülke sayarız. Türkiye’ye, enerji açısından baktığımızda, o ülkeler kadar yıl ekleniyor” ifadelerini kullandı.

Bu yıl devreye alınacak santrallerin çoğunun yerli kaynaklardan elektrik üreteceğini vurgulayan Yıldız, “Devreye alınacak 4 bin megavatın da yüzde 95’i yine yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından olacak. Bu önemli bir gelişme, kazanım” diye konuştu.

Yıldız, Türkiye’nin 2015 yılında tamamlayacağı elektrik üretim yatırımlarının, 1500 megavatını hidroelektrik santrallerinin, 800 megavatını rüzgar enerji santrallerinin, 240 megavatını jeotermal kaynakların, 50 megavatını da biyoenerji santrallerinin oluşturacağını bildirdi. Bakan Yıldız, yerli kömür ve asfaltit kaynaklardan 1280 megavatlık, doğalgazdan da 200 megavatlık üretim kapasitesi artışı olacağını ifade etti.

Türkiye’nin elektrik üretimini hızla artırdığına dikkati çeken Yıldız, “Son 3 ayda, içinde bulunduğumuz yılda yapılan yatırımların 1000 megavatı devreye alındı. Bunun yüzde 90’ı yerli kaynaklar, yenilenebilir kaynaklar. Bunu da son derece sevindirici buluyoruz” dedi.

Türkiye, elektrik üretimindeki kurulu gücünü 2014 yılında 69 bin 520 megavat ile tamamladı. Eklenecek 4080 megavat ile toplam kurulu gücün 2015 yılında 73 bin 600’e ulaşması ön görülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler